Irsko tak bude opakovat lidové hlasování o tomto dokumentu. V referendu, které se konalo letos v červnu, přitom tamní voliči smlouvu, jejímž cílem je reforma evropských institucí směrem k větší efektivitě, odmítli. Nové hlasování se podle příslibu Irů uskuteční do jmenování nové Evropské komise. Mělo by se tak tedy stát v září nebo říjnu 2009.

Irsko od unie dostane záruky, že i po přijetí smlouvy bude mít svého eurokomisaře a že neztratí vliv na daňovou i rodinnou politiku. Zároveň nebude narušena jeho tradiční neutralita.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před novináři řekl, že věří, že nyní Irové díky této dohodě Lisabonskou smlouvu v novém referendu schválí. Současně však podotkl, že se teď patrně rozpoutá debata o budoucím fungování Evropské komise, která je výkonným orgánem 27členného bloku.

V budoucnu by se totiž podle něj mohlo stát, že s tím, jak se unie bude rozšiřovat, množství komisařů nabobtná tak, že by to mohlo komplikovat její práci či rozdělení sil. EU se ve čtvrtek dohodla, že do nejméně do roku 2014 si každá členská země svého komisaře ponechá.

Klaus s dohodou nesouhlasí

Český prezident Václav Klaus s dohodou nesouhlasí. Podle něj to odporuje textu Lisabonské smlouvy, který už ratifikovala většina států EU. Klaus je kritikem smlouvy.

"Přeci není možné, aby teď se takto dohodl někdo v Bruselu, že to bude jinak. To by se ta smlouva musela přeci přepsat nějakým způsobem, ne? A to by pak nemohli platit ty ratifikace nebo to by se o ní muselo znovu hlasovat všude možně," řekl Klaus. Brusel podle něj tak demonstruje, že na smlouvě příliš nezáleží a že její text je velmi ohebný. "Já myslím, že se to opravdu musí dohnat všechno do důsledků. Buď to vše platí, nebo neplatí," dodal.