Deník Jyllands-Posten zveřejnil dvanáct karikatur proroka na konci září 2005. Ta, která tehdy vyvolala snad nejostřejší reakce, se znovu objevila ve středečních vydáních pěti předních dánských novin. Na kresbě má Mohamed na hlavě turban, od něhož vede zápalná šňůra. Turban má tvar bomby.

Právě autora kresby Kurta Westergaarda se chystala zavraždit trojice lidí, kterou dánští policisté zatkli v noci na úterý u Arhusu.

„Samozřejmě mám strach o život, když zpravodajská služba policie říká, že někteří lidé měli konkrétní plán, jak mě zabít. Ale strach se změnil ve vztek.“ (Westergaard)

V reakci na to se rozhodli vydavatelé Jyllands-Posten a čtyř dalších deníků Westergaardovu kresbu otisknout znovu. "Udělali jsem to, abychom dokumentovali, kolik je v sázce a abychom se jednoznačně postavili za právo na svobodu projevu,“ napsal list Berlingske Tidende.

Diplomatická a ekonomická blokáda

Kontroverzní kresby dvanácti autorů přetisklo před necelými třemi lety na 60 světových listů, což vedlo k masivním protestům muslimů, kteří útočili na dánské ambasády a kanceláře dánských firem v Indonésii, Pákistánu, Sýrii i Libanonu. Islámské země bojkotovaly i dánské produkty.

Muslimy pobouřil už samotný fakt, že byl Prorok zobrazen, což islám zakazuje.

Dva zatčení budou vyhoštěni

Z trojice lidí, které policie zatkla v úterý, byly dvě osoby tuniského a jedna marockého původu. Policie ve středu oznámila, že Maročana zřejmě propustí, i když mu hrozí obvinění z terorismu. Tunisané budou z Dánska vyhoštěni, neboť je úřady považují za hrozbu národní bezpečnosti.

Podle zpravodajské služby byl úterní zásah proveden „po dlouhodobém sledování“ podezřelé skupiny.

Jyllands Posten napsal, že 73letý karikaturista a jeho 66letá žena Gitte mají už tři měsíce policejní ochranu.