Hlavní obsah

Syrští muslimové zapálili dánské a norské velvyslanectví

Syrští muslimové pobouření karikaturami Mohameda zapálili v sobotu odpoledne budovu dánského velvyslanectví v Damašku, kde sídli také zastupitelský úřad Švédska a Chile. Oheň se podařilo zvládnout, způsobil ale značné škody. Vypálili také norský zastupitelský úřad.

Syrští muslimové zapálili dánské a norské velvyslanectví

Protestní akce před dánských velvyslanectvím se účastnily stovky vyznavačů islámu, kteří po celý den seděly před budovou. Rozčílily je karikatury zpodobňující Mohameda jako teroristu s bombou na hlavě, protože islám zakazuje zobrazovat proroka.

Předem ohlášená demonstrace zpočátku probíhala dlouho v klidu. Před dánskou ambasádou se počet demonstrantů rychle zvýšil na několik tisíc. Za provolávání hesel Alláh je veliký, Není boha kromě Boha a Mohamed je jeho prorokem zaútočili na budovu velvyslanectví kamením. Spálili rovněž dánskou vlajku. Při potyčkách byl nakonec policejní kordon proražen a několik demonstrantů založilo u vchodu do budovy požár.

Krátce na to se ocitla v plamenech i celá třípatrová budova. Desítky lidí pronikly do budovy, kde kromě dánského sídlí i chilské a švédské velvyslanectví, a začaly ničit její zařízení a vyhazovaly nábytek oknem. Požár zlikvidovali až hasiči, kterým se část demonstrantů zpočátku pokusila zabránit v práci. 

Rozvášněný dav krátce poté zaútočil v Damašku i na norské velvyslanectví. Demonstranti nejdřív kamením a lahvemi vytloukli okna, poté vnikli do budovy a diplomatické zastoupení podpálili. Skupiny demonstrantů zamířily k sídlu francouzského zastupitelského úřadu. Syrská policie však použila vodní děla, aby dav rozehnala. Desítky policistů v těžkém odění byly rozmístěny kolem amerického velvyslanectví.

Írán přeruší obchodní styky s Dánskem

Přehodnocení a zrušení obchodních kontraktů Íránu s Dánskem nařídil konzervativní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád: "Je třeba přehodnotit a zrušit obchodní kontrakty se zemí (Dánsko), která provedla tento odsouzeníhodný čin."

Ahmadínežád odůvodnil svoje rozhodnutím tím, že dánská vláda nereagovala adekvátně na zveřejnění karikatur proroka Mohameda, které urazily islám i muslimy.

Generální tajemník OSN Kofi Annan přitom vyzval k uklidnění situace a žádal muslimy, aby přijali omluvu listu Jyllands-Posten, který karikatury zveřejnil.

Protesty v Kodani a v Londýně

Protesty se konaly i v některých evropských zemích, v centru Kodaně demonstrovaly asi tři stovky lidí, kteří se střetli i s policií. Ta se jim snažila zabránit v cestě vlakem na větší shromáždění. Někteří účastníci házeli na policisty kameny a láhve, ale nikdo nebyl zraněn. Dva účastníci protestu byli zadrženi. V Londýně se jich sešlo 700.

Evropský "ministr zahraničí" Javier Solana zase řekl, že "tolerance a vzájemný respekt jsou stejně důležité hodnoty jako svoboda projevu", a oznámil, že je v kontaktu s vedoucími představiteli muslimských zemí a usiluje spolu s nimi o urovnání konfliktu.

Diskuze byla zakázána kvůli přemíře urážlivých a nenávistných výroků. Slušným přispěvatelům se omlouváme.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků