"Podpis návrhu EU by v podstatě znamenal podpis souhlasu s nezávislostí Kosova, což by ze Srbska učinilo první stát, který by samostatné Kosovo nepřímo uznal," uvedl Koštunica ve svém prohlášení. Podle něj je nabídka EU na podpis politické smlouvy falešná. Natvrdo řekl, že „EU společně s albánskými separatisty v rozporu s mezinárodním právem vytvoří albánský stát na srbském území.“

O vyslání mise bylo rozhodnuto v pondělí. Termín vyslání mise však není zatím jasný, mnoho států Unie požaduje, aby byla posvěcena radou bezpečnosti OSN. Ke schválení podoby mise před vyhlášením nezávislosti vyzývalo zejména Rumunsko a Kypr, které samostatné Kosovo neuznají.

Profily nejvyšších srbských představitelů
Prezident Boris Tadić
Premiér Vojislav Koštunica

Koštunica má také podporu Rusů. Jeden z vysokých představitelů ruské státní Dumy Konstantin Kosačov už uvedl že dohoda o vyslání mise EU do Kosova  je v rozporu s Rezolucí Rady bezpečnosti číslo 1244.

Hrozí pád vlády

Koštunica také nechce, aby Srbsko s Unií podepsalo prozatímní dohodu o obchodu a vízové politice. Brusel ji Srbsku nabídl minulý týden a její podpis se plánoval na čtvrtek. EU takto nepřímo podpořila v pozdějšího vítěze prezidentských voleb, proevropského Borise Tadiče, který je pro integraci Srbska do EU, i když také odmítá vyhlášení nezávislého Kosova.

Srbský ministr ekonomiky Velimir Ilić pohrozil, že jestliže Tadić ve čtvrtek podepíše dohodu s EU, mohla by padnout vláda. „Čtvrtek je den D. Jestliže podepíší, může se s vládou stát cokoli.“

Napětí mezi srbským premiérem a prezidentem bylo patrné už v době předvolebního boje, protože premiér Koštunica nepodpořil žádného z kandidátů na prezidenta, nevyslovil se ani pro kandidáta Demokratické strany Tadiče, který vyhrál jen velmi těsně.

Nezávislé Kosovo možná vyhlásí 17. února

K vyhlášení nezávislosti Kosova by podle zprávy albánského deníku Koha ditore mělo dojít 17. února, tedy den před schůzkou rady mistrů zemí EU. Ta by podle albánského deníku mohla nezávislé Kosovo rovnou uznat.