Hlavní obsah
Srbský prezident Boris Tadić Foto: Stevan Lazarevic, Reuters

Předseda vládní Demokratické strany (DS) a současný srbský prezident Boris Tadić (50) nemá nejmenší pochybnosti, kam má jeho země v budoucnu směřovat. „Nevzdáme se ani Kosova, ani Evropy,“ opakoval na všech předvolebních shromážděních. Současně však dával jasně najevo, že je pro řešení situace kolem Kosova výhradně demokratickými prostředky.

Srbský prezident Boris Tadić Foto: Stevan Lazarevic, Reuters
PROFIL: Boris Tadić

Tadić se narodil v Sarajevu v disidentské rodině. Jeho otec Ljuba byl oponentem jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Syn vystudoval sociální psychologii, působil jako učitel, novinář a psycholog. Od roku 1997 řídil Centrum pro rozvoj demokracie a politické činnosti.

Po pádu režimu Slobodana Miloševiče v roce 2000 vyšvihl do vysoké politiky, mimo jiné na post ministra telekomunikací v srbské vládě svého přítele, premiéra Zorana Djindjiče (2000-2001) a obrany ve vládě Srbska a Černé hory (2003 až 2004). Po zavraždění Djindjiče v roce 2003 převzal předsednictví DS.

O rok později ho 53 procent voličů - při nízké účasti 47, 7 procent- vyneslo do čela státu. Protože předtím bylo několik kol neplatných kvůli účasti, jež nedosahovala předepsaných 50 procent, vláda nakonec tuto klauzuli odstranila,

V prosinci 2004 navštívil jako první srbský prezident Bosnu po bosenské válce. Omluvil se za porušování, lidských práv Srbskem během války. Zdůraznil současně, že Srbové by si od bosenských muslimů a Chorvatů zasloužili stejnou omluvu.

Pokud obhájí úřad hlavy státu, nikdy neuzná nezávislost Kosova. Současně se netají orientací na evropské struktury, takže volební kampaň vedla pod hesly Za silné a stabilní Srbsko a Za Srbsko a Evropu. Stejně jako Djinjić prosazuje liberální reformy a vyslovuje se pro integraci Srbska jak do EU, tak také do NATO.

„Je zde riziko, že se navrátí stará garda, která vedla Srbsko do izolace a konfliktů v 90. letech,“ varuje.

Hovoří anglicky a francouzsky, je ženatý a má dvě děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků