Chertnoff přímo uvedl: „Musím říci, že největší nebezpečí přichází ze zámoří a jedním z míst, u něhož narůstají obavy, je právě Evropa.“ Dodal ještě, že „terorismus z domácích zdrojů je v Evropě na vzestupu“.

V této souvislosti jmenoval především pumové útoky v londýnském metru a v madridských vlacích, zmínil i předloňskou možnou hrobu útoku na transtlantických letech z Velké Británie do USA. Loni navíc zažil útok radikálů skotský Glasgow a opět Londýn. O atentát se pokusili radikálové i v německých vlacích a hrozby zažily i Paříž, Brusel nebo Amsterdam.

Kontrola cestujících z Evropy se zvětší

Chertnoff v této souvislosti řekl, že bezpečnostní kontroly cestujících z Evropy mohou být zesíleny. V současné době mohou cestující z většiny evropských zemí do USA vstoupit bez předchozích kontrol díky bezvízovému styku. Podle něj ale zavedené kroky pro zvýšení bezpečnosti neohrozí cestování ani vzájemný obchod, který je pro americkou ekonomiku velmi důležitý.

Velkou roli pro zvýšení bezpečnosti podle něj hrají biometrické údaje v pasech. „Naše schopnost vědět, kdo překračuje naše hranice a kontrolovat tyto lidi, je větší než před pěti šesti lety,“ řekl. Zdůraznil, že počet pohraničních hlídek se zdvojnásobil, že byly vybudovány stovky kilometrů bariér na hranicích USA s Mexikem. „Tyto velmi konkrétní kroky zvýšily naši bezpečnost,“ zakončil Chertnoff.