Moskva a Washington tak vyjádřily znepokojení z rostoucího počtu zemí, včetně Íránu a Severní Koreje, které získávají technologie pro výrobu raket o doletu 5500 kilometrů. "Jsme přesvědčeni, že zřeknutí se pozemních raket krátkého a středního doletu a jejich úplné zničení posílí roli dohody z roku 1987 jako modelu pro posílení mezinárodní bezpečnosti," cituje agentura Reuters z dokumentu.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali v prosinci 1987 prezident USA Ronald Reagan a sovětský prezident Michail Gorbačov. Smlouva vyústila ve zničení celkem 2692 raket dané kategorie.

Rusko nedávno pohrozilo jejím vypovězením kvůli nesouhlasu s americkými plány na stavbu protiraketového deštníku ve střední Evropě. Představitelé ruské armády ale později tvrdili, že nevidí důvod pro spěšné opuštění smlouvy INF.

Společné prohlášení vyzvalo "všechny země, jichž se to týká, jednat o možnosti udělení globálního charakteru tomuto významnému procesu tím, že se zřeknou ze země odpalovaných balistických i křídlatých raket s doletem 500 až 5500 kilometrů, což by vedlo ke zničení všech takových raket".