Nad davem vlály zástavy s nápisem Jiné Rusko, lidé skandovali hesla jako "Rusko bez Putina" či "Potřebujeme jiné Rusko!". Na improvizovaném pódiu vystoupil například bývalý šachista Gari Kasparov, někdejší premiér Michail Kasjanov či spisovatel Eduard Limonov, jehož oficiálně zakázaná Národně-bolševická strana je známá svými spektakulárními protestními akcemi.

"V příštím roce se všichni musíme sjednotit, v každém městě, každé ulici. Musíme požadovat svobodné volby. Jestli se sjednotíme, stoprocentně zvítězíme v parlamentních i prezidentských volbách," volal z pódia Kasjanov.

V prosinci 2007 se v Rusku odehrají parlamentní volby, v březnu 2008 budou Rusové vybírat nástupce současného prezidenta Vladimira Putina, který už nemůže kandidovat. Opozici nyní sjednocuje především odpor k jeho politice.

Bezpečnostní složky zadržely stovky lidí

Podle Kasparova před dnešní demonstrací ruská bezpečnost zadržela tisíc lidí jak v Moskvě, tak mimo hlavní město. Další, především mladí aktivisté radikálních opozičních hnutí museli na policii podepsat dokument, že tento víkend neopustí místo svého bydliště a nezapojí se do hromadných protestů. Přesto na demonstraci vystoupili lidé ze sibiřského Surgutu či Chanty-Mansijsku.

Organizátoři, kteří se letos v létě volně spojili kolem konference Jiné Rusko, původně oznámili záměr pochodovat z Triumfálního náměstí do centra města. Moskevská radnice to zakázala, opozice však v minulých dnech oznámila úmysl skutečně městem projít.

Pochod se nakonec uskutečnil, demonstranti se však k překvapení novinářů i policie nevydali do centra Moskvy, ale opačným směrem. Kasparov to zdůvodnil snahou nevyvolávat zbytečné provokace.

Okolo Triumfálního náměstí jsou už od rána rozestaveny policejní síly. Podle ruských médií na akci dohlíží okolo 8000 příslušníků nejrůznějších útvarů, dokonce i speciální jednotky OMON.

Podle informací bezpečnostních sil se akce zúčastnilo okolo 1500 lidí, rozhlasová stanice Echo Moskvy uvedla 4000 účastníků. Zatčeno bylo údajně asi 70 osob.