Hlavní obsah
Hořící katedrála Notre-Dame. Zadní věž (vlevo) se později zřítila. Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Zavři zobák, vzkázal generál architektovi. Ve Francii se vyhrocují hádky o Notre-Dame

Ve Francii se vyhrotily hádky o to, jak přesně zrekonstruovat části pařížské katedrály Notre-Dame, kterou letos v dubnu poničil požár. Ty vyústily až do osobních urážek mezi architektem Philippem Villeneuvem, šéfem týmu odborníků rekonstruujících tuto významnou památku, a generálem Jeanem-Louisem Georgelinem, jenž řídí celou obnovu.

Hořící katedrála Notre-Dame. Zadní věž (vlevo) se později zřítila. Foto: Thibault Camus, ČTK/AP
Zavři zobák, vzkázal generál architektovi. Ve Francii se vyhrocují hádky o Notre-Dame

Příčinou sporu se stala ikonická věžička ve středu katedrály, která při požáru úplně shořela. Villeneuvův názor, že sanktusník je třeba obnovit v původní podobě, narazil na překvapivě výrazný odpor. „Musí mít současný charakter i vzhled,“ míní Georgelin. O zmodernizovaném vzhledu hovořil i prezident Emmanuel Macron.

„Buď se to zrekonstruuje v původní podobě, nebo beze mě,“ řekl Villeneuve televizi RTL. Generál Georgelin mu odpověděl velmi nediplomaticky: „Pokud jde o hlavního architekta, už dříve jsem řekl, že by měl držet zobák.“

Pohled z ptačí perspektivy na vyhořelou katedrálu Notre Dame v Paříži

Foto: Gigarama.ru, ČTK/AP

Katedrála Notre-Dame vzplála večer 15. dubna, oheň se podařilo uhasit až druhý den k ránu. Plameny kromě sanktusníku poničily také část klenby a střešní krytiny.

Prezident Macron krátce po neštěstí vyslovil přání, aby katedrála byla opravena do pěti let, což mnozí experti považují za nemožné. Macronovi kritici poukazují na to, že se prezident bude snažit dokončit opravy katedrály před zahájením olympijských her v roce 2024, které se budou konat v Paříži.

Kvůli rekonstrukci katedrály už stihli francouzští zákonodárci narychlo přijmout zvláštní zákon o opravách katedrály. Zákon obsahuje mnoho výjimek z památkářských i ekologických pravidel, čímž se stal terčem kritiky jak opozičních politiků, tak odborníků.

Chrám Notre-Dame v Paříži zachvátil v dubnu ničivý požár.

Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

Peníze na její opravy nepůjdou jen od státu, nejrůznější jednotlivci a společnosti už přislíbili dohromady darovat více než 850 milionu eur (21,7 miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků