Hlavní obsah
Radovan Krejčíř u soudu v JAR Foto: repro, Novinky

V JAR odsoudili Krejčířovu expřítelkyni za pomoc s plánem útěku

Bývalá přítelkyně Čecha Radovana Krejčíře byla v Jihoafrické republice odsouzena za to, že Krejčířovi pomáhala s přípravou neúspěšného plánu na útěk z vězení. Soud jí uložil 24měsíční trest - nebo zaplatit pokutu 80 tisíc randů (109 tisíc korun), napsal v úterý jihoafrický web timeslive.co.za.

Radovan Krejčíř u soudu v JAR Foto: repro, Novinky
V JAR odsoudili Krejčířovu expřítelkyni za pomoc s plánem útěku

Čtyřicetiletá Marissa Christopherová byla zadržena v roce 2016, když byla za vězněným Krejčířem na návštěvě. Podle obžaloby se pokusila uplatit pracovníky věznice a do Krejčířovy cely propašovala telefony. Odsouzena byla mimo jiné i za nelegální držení zbraní a munice.

Během obhajoby Christopherová uvedla, že s Krejčířem v době jeho zatčení udržovala milostný poměr. „Dále vypověděla, že Krejčíř, který si odpykává 35letý trest za pokus o vraždu a únos, ji během návštěv informoval o svém plánu utéci. Chtěl, aby uprchla s ním a aby mu pomohla skrýt se před úřady,” prohlásila mluvčí jihoafrického Národního vyšetřovacího úřadu (NPA).

Krejčíř, který začal být na přelomu tisíciletí stíhán v ČR kvůli hospodářské trestné činnosti, uprchl z Česka před policejním vyšetřováním v roce 2005. V JAR žije od roku 2007, za mřížemi je od listopadu 2013. Kromě trestu za únos a pokus o vraždu čelí v JAR také obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta. Pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků