Hlavní obsah

USA letos očekávají příchod ptačí chřipky

Spojené státy očekávají, že letošní migrační vlna tažných ptáků do země zavleče ptačí chřipku. Obyvatele varují před panikou. "Prokázání viru u ptáků nesignalizuje začátek pandemie mezi lidmi," zdůraznil ve středečním prohlášení ministr zemědělství Mike Johanns. Američtí vědci zároveň oznámili, že zjistili, přoč se zatím virus nešíří mezi lidmi.

USA letos očekávají příchod ptačí chřipky

Americké úřady pozorně sledují "prudké šíření nákazy v zámoří", řekl před novináři Johanns. "Je pravděpodobné, že ji zaznamenáme podél amerických hranic," dodal.

Američané se chystají uskutečnit testy na přítomnost viru H5N1 na stovce tisíc divokých ptáků. Testy provedou v jejich hnízdištích na Aljašce a pacifických ostrovech, kam nyní směřují ze svých asijských zimovišť.

Letos by se mohlo v USA objevit až sto případů H5N1, odhadla s odkazem na experty ministryně vnitra Gale Nortonová. Veřejnost by ale podle ní měla až do dokončení testů pamatovat na to, že jde o nemoc ptáků, a nikoli lidí. Ministr zdravotnictví Michael Leavitt k tomu dodal, že "pokud jste pták, je to pandemie; jestliže jste lidská bytost, pak není".

Do konce letošního roku chtějí mít Spojené sáty zásobu 26 milionů dávek protivirového léku Tamiflu. Leavitt ale vyzval k přípravě vlastních plánů boje s možnou pandemií chřipky i místní úřady.

Města se musí snažit sama

"Každá obec, která tak neučiní ve víře, že federální vláda bude na poslední chvíli schopná přijít na pomoc, se tragicky mýlí," varoval. "Ne proto, že by vládě scházela vůle nebo peníze, ale proto, že neexistuje způsob, jak naráz vyhovět pěti tisícům obcí, což je přibližně rozsah lidské pandemie," řekl ministr.

Podávání Tamiflu nebo podobných léků drůbeži americký úřad pro kontrolu léčiv zakáže. Chce tak zamezit tomu, aby se virus stal proti těmto látkám odolným.

Ptačí chřipka byla už zaznamenána v Asii, Evropě a některých částech Afriky. Podle údajů zveřejněných v USA jí bylo postiženo nejméně 177 osob, z nichž 98 zemřelo. Virus H5N1 se mezi lidmi nepřenáší, ale v případě jeho mutace do nakažlivé formy hrozí rozšíření nemoci až do podoby pandemie, upozorňují odborníci.

Virus se nešíří, protože je hluboko v plicích

V nejnovějším vydání časopisu Nature skupina amerických vědců uvádí, že virus se v lidském těle soustřeďuje hluboko v dýchacím ústrojí, takže se z lidského organismu nemůže dostávat do ovzduší kašláním nebo kýcháním. To je podle nich důvod, proč se zatím mezi lidmi nešíří.

Autoři studie ale upozorňují, že případná mutace viru může změnit jeho chování, včetně místa soustřeďování v těle. Pak by se mohl šířit jako běžná chřipka. Podobný výzkum s podobnými závěry prý provedli i vědci z Erasmova lékařského střediska v nizozemském Rotterdamu. Chystají se ho zveřejnit ve čtvrtek v jiném odborném časopisu Science.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků