Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Foto: Gerard Julien, ČTK/AP

Putin se sešel s Macronem, účast na summitu o Ukrajině neslíbil

Ruský prezident Vladimir Putin při pondělním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem podpořil „normandský formát” jednání o konfliktu na Ukrajině. Podle agentury Reuters uvedl, že k němu nevidí alternativu. Macron společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prosazuje rozhovory v rámci tzv. normandské skupiny, kterou tvoří Rusko, Ukrajina, Francie a Německo. Šéf Elysejského paláce doufá, že na summit dojde v nejbližších týdnech.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Foto: Gerard Julien, ČTK/AP
Putin se sešel s Macronem, účast na summitu o Ukrajině neslíbil

Putin se nicméně podle Reuters nezavázal k účasti na nové vrcholné schůzce. Ruský prezident uvedl, že telefonické rozhovory se Zelenským mu dávají důvody k „opatrnému optimismu”. „Rozhodnutí prezidenta Zelenského představují pro situaci skutečnou změnu,” dodal Macron.

Oba lídři před novináře vystoupili ještě před svým jednáním v letním sídle francouzských prezidentů na Azurovém pobřeží. Macron a Putin uvedli, že budou diskutovat také o tom, jak snížit napětí kolem Íránu, války v Sýrii či kontroly zbrojení.

„Je nezbytné, aby bylo skutečně respektováno příměří dohodnuté v Soči,” řekl Macron k dohodě o klidu zbraní v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Příměří začalo platit 2. srpna, syrská armáda jej ale po několika dnech vypověděla s tím, že ho nedodržují povstalci. Putin řekl, že Rusko podporuje syrskou armádu ve snaze „eliminovat teroristické hrozby v Idlibu”.

Francouzský prezident se vyjádřil také k vlně protestů, která zasáhla Moskvu poté, co úřady zakázaly opozičním kandidátům účast v zářijových komunálních volbách v metropoli. Rusko podle něj musí „tak jako každá členská země Rady Evropy” respektovat právo na protest, svobodu projevu a právo kandidovat ve volbách. Putin k tomu poznamenal, že ruské úřady se chtějí vyhnout situaci, jakou zažila Francie v souvislosti s hnutím tzv. žlutých vest. Demonstranti podle něj musí dodržovat zákony a ti, kteří tak nečiní, ponesou následky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků