Hlavní obsah
Japonské obranné síly převážejí rakety Patriot PAC 3 k Tokiu. Foto: Issei Kato , Reuters

Polsko získá rakety Patriot, ovšem jen cvičné

Mezi USA a Polskem to jiskří. Šéf Pentagonu Robert Gates totiž polskému ministru obrany Bogdanu Klichovi na alianční schůzce v Bruselu na sklonku minulého týdne řekl, že slíbená protiraketová baterie patriotů sice dorazí, ale jen pro výcvikové účely, tedy bez ostrých raket. Ve Varšavě zavládlo zklamání.

Japonské obranné síly převážejí rakety Patriot PAC 3 k Tokiu. Foto: Issei Kato , Reuters
Polsko získá rakety Patriot, ovšem jen cvičné

USA slíbily Varšavě systém PAC-3 na rotačním základě - tedy ne na nastálo - výměnou za umístění svých deseti antistřel plánovaného štítu v Evropě. Gates to médiím potvrdil ještě letos v únoru v Krakově.

„Držíme Američany za jejich slib,“ řekl mluvčí polské vlády Pawel Gras, i když podle něj nejsou patrioty podmínkou rozmístění antiraket. Podle informací Práva z dějiště schůzky měl Klich po jednání s Gatesem poznamenat, že pokud Američané chtějí vystavovat nefunkční vojenskou techniku, jsou pro to vhodnější zbrojní veletrhy.

Gesto vůči Moskvě

Polsko spojuje umístění štítu USA s výrazným posílením své bezpečnosti vůči Rusku. Ústup v otázce patriotů je proto zřetelným americkým gestem Moskvě v době, kdy se Bílý dům uchází o její partnerství v raketové obraně, s níž ruská strana spojuje jaderné odzbrojení.

Americko-ruská jednání o štítu se evidentně dala do pohybu v přímé vazbě na redukci arzenálů. Gates před týdnem v Senátu naznačil větší ruskou pružnost. Moskva podle jeho slov uznala, že se mýlila v tempu íránského raketového programu.

Šéf Pentagonu nadhodil, že by přímo v Rusku mohl být americký radar nebo zařízení pro sdílení dat. Moskva to sice smetla ze stolu, ale mluvčí diplomacie zároveň prohlásil, že „Rusko vede dialog s USA v duchu úcty a hodlá být realistické“.

Proti výstavbě protiraketového děštníku se v neděli vyslovili členové zahraničního výboru britských poslanců. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků