Hlavní obsah
Americké F-35 Foto: Us Air Force, Reuters

Pentagon hlásí další problém stíhaček F-35. Jejich kanon neumí střílet rovně

Kanon ráže 25 mm, který je součástí základní verze americké superstíhačky F-35, je při palbě na pozemní cíle „nepřijatelně nepřesný“. Kryt, v němž je kanon namontovaný, navíc praská. Tyto fatální nedostatky přidal Pentagon k 873 závadám zjištěným při loňském testování stroje.

Americké F-35 Foto: Us Air Force, Reuters
Pentagon hlásí další problém stíhaček F-35. Jejich kanon neumí střílet rovně

Inspekční zpráva, o níž informovala agentura Bloomberg, požaduje odstranění celkem třinácti závad ohrožujících základní funkce stíhačky a bezpečnost pilota, než bude zahájena její čtvrtá modernizace za 22 miliard dolarů (500 miliard korun).

Problémy mají zejména verze stíhačky pro námořní pěchotu s kolmým startem a přistáním a stroje určené pro letadlové lodě.

Zpráva ze září 2018 registrovala ještě víc závad, celkem 917. Jeden z nejdražších zbraňových systémů USA za 428 mld. dolarů (9,7 bil. Kč) provázejí stálé problémy.

Server Defence News loni v létě kupříkladu zjistil, že při úhlu stoupání více než 20 stupňů hrozila neovladatelnost stíhačky. Delší let nadzvukovou rychlostí pak poškozoval konstrukci stroje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků