Hlavní obsah
Vítr nad Evropou. Foto: Windy

Na Evropu se ženou bouře, do Česka dorazí vichr s nárazy 90 km/h

Tlaková níže Oskar, která se nyní nasouvá do Evropy, přinese bouře a silný vítr. V Česku by měl v nížinách v nárazech dosahovat rychlosti 90 km/h, na horách pak síly orkánu. Meteorologové ještě čekají na přesnější modely, ale už nyní je jasné, že pátek bude extrémně větrný, sdělila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Vítr nad Evropou. Foto: Windy
Na Evropu se ženou bouře, do Česka dorazí vichr s nárazy 90 km/h

Tlaková níže Oskar se momentálně přesouvá nad Francii a s ní přichází nejen bouře a silný vítr, ale také vydatné srážky. V některých oblastech, například v Bretani, bude intenzivně pršet. Meteorologové očekávají, že by tam mělo spadnout 20 litrů na metr čtvereční.

V dalších oblastech by mělo intenzivně sněžit, nejvíce kolem Paříže, kde by mělo napadnout až 15 centimetrů. Vítr by na Atlantickém pobřeží mohl dosáhnout rychlosti až 130 kilometrů za hodinu.

V noci na středu se níže Oskar bude přesouvat dál na sever. „V Česku se projeví níže Oskar především silným větrem. Tolik srážek, jako spadne v západní Evropě, nám nehrozí. Sněžit bude od poloh 600 až 700 metrů nad mořem, v nížinách by mělo spíše pršet nebo padat mrznoucí srážky,“ řekla Honsová. Tlaková níže Oskar se podle jejích slov v Česku spojí se studenou frontou. „Před ní sice budou denní maxima na šesti stupních, potom se ale výrazně ochladí,“ dodala.

Tlaková níže Oskar ovlivní počasí ve Španělsku, ale také v Německu, kde by mělo nejvíce sněžit v Sársku a v oblasti západních Alp. Očekává se, že připadne dalších 10 centimetrů sněhu. Také Německo postihne silný vítr, který na hřebenech hor může dosáhnout orkánu.

Na bouře se připravují v Lucembursku, Belgii, Nizozemsku a také ve Velké Británii. Meteorologové ve Spojeném království varují před silnými vichry, mrazem a přívaly sněhu. Deník The Daily Mail dokonce napsal, že Británii mohou postihnout nejhorší dopravní komplikace za poslední rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků