Hlavní obsah
Jeremy Corbyn Foto: Phil Noble, Reuters

Corbyn věští mimořádné volby do Vánoc, po nich by mohlo být druhé referendum

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn v neděli označil za velmi pravděpodobné, že se v Británii ještě do vánočních svátků uskuteční mimořádné parlamentní volby. Konstatoval, že případné druhé referendum o brexitu by se mělo uskutečnit až „po zvolení labouristické vlády”. Nejdřív volby, pak referendum, zdůraznil opoziční politik v rozhovoru pro televizi Sky News.

Jeremy Corbyn Foto: Phil Noble, Reuters
Corbyn věští mimořádné volby do Vánoc, po nich by mohlo být druhé referendum

Pokud vláda Borise Johnsona ztratí v parlamentu důvěru, měl by se podle Corbyna „samozřejmě” stát prozatímním premiérem on sám. Možnost, že by labouristé podpořili jiného kandidáta, označil Corbyn za „hypotetickou”. Koalici s žádnou jinou stranou nechystá.

Corbynova slova jsou v rozporu s informací deníku The Times. Podle ní se Corbyn svým blízkým svěřil, že podaří-li se zbavit Borise Johnsona úřadu, podpoří jako kandidáta na post šéfa „vlády národní jednoty” předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa. Sám Corbyn o premiérský post prý usilovat nebude, protože nemá dostatečnou podporu. Bercow byl před rokem 2009, kdy převzal funkci předsedy Dolní sněmovny, poslancem konzervativců.

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow

Foto: Reuters TV, Reuters

O možném převzetí premiérské funkce uvažuje i šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Televizi Sky News v neděli řekla, že je docela dobře možné, že by po příštích volbách vznikla v Británii vláda Liberálních demokratů, do jejíhož čela by se postavila. Kabinet řízený Corbynem prý liberálové, kteří chtějí brexit úplně zastavit, za žádných okolností nepodpoří.

Corbyn v rozhovoru s britskou televizí řekl, že pokud se Johnsonovi nepodaří dojednat s Evropskou unií podmínky brexitu, a pokud premiér nepožádá o jeho odklad, pak labouristé v parlamentu zasáhnou „s použitím zákona nebo hlasováním o důvěře”. Budoucí labouristická vláda nicméně podle něj nebude mít v Dolní sněmovně dostatečnou podporu ke schválení svých zákonů. „Nikdy ale neříkej nikdy,” dodal šéf labouristů s tím, že vláda by na "náhlé problémy" musela reagovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků