Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a její vyzyvatel Martin Schulz (SPD) Foto: Handout, Reuters

Byl to spíš duet než duel, komentuje tisk debatu Merkelové a Schulze

Televizní debata německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) a jejího vyzyvatele v boji o post v čele německé vlády Martina Schulze (SPD) připomínala zasedání koaličních partnerů a byla spíše duetem než duelem. Tak nedělní diskusi, která měla být jedním z vrcholů kampaně před parlamentními volbami 24. září, vnímají německá média.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a její vyzyvatel Martin Schulz (SPD) Foto: Handout, Reuters
Byl to spíš duet než duel, komentuje tisk debatu Merkelové a Schulze

„Mezi politikou Merkelové a představami kandidáta SPD neexistují žádné skutečné rozdíly: uprchlická politika, integrace, odsuny, Trump, Erdogan, Severní Korea, vnitřní bezpečnost, úlevy pro rodiny, sociální důchodová politika – u mnoha témat vidělo publikum dva členy velké koalice,” píše list Westdeutsche Allgemeine Zeitung. Schulz se podle něj v debatě sice snažil hledat konflikty, je ale pro něj těžké kritizovat kancléřku, která vede „sociálně demokratizovanou CDU”.

Podle listu Die Welt vyzyvatel kancléřky Schulz debatu nezvládl. Deník si všímal jeho váhání a častých zaškobrtnutí. Ačkoliv list považuje za vítěze debaty Angelu Merkelovou, podle komentátora o žádný vrchol volební kampaně rozhodně nešlo. „Oba jeli ve starých kolejích,“ napsal a pokračoval: „Závěr večera byl depresivní. Žádné vize do budoucnosti, žádná aura novátorství. Dva političtí profíci, kteří pragmaticky a realisticky zakořenili ve starých známých názorech.“

Chyceni v koloběhu kompromisů

Podobně to vidí i deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Angela Merkelová a Martin Schulz jsou chyceni v koloběhu kompromisů, i kdyby spolu tolik chtěli vést duel. Angela Merkelová se v tom cítí docela dobře. Schulz se proti tomu naopak vzpírá, protože je to pro něj jako vězení,” píše list, jehož hodnocení odpovídá postoji řady odborníků.

Podle nich je Schulz, jehož SPD ztrácí v průzkumech na konzervativní unii CDU/CSU kolem 14 procentních bodů, v těžké situaci, protože aby uspěl, musí na Merkelovou útočit. Zároveň ale dobře ví, že jeho strana poslední čtyři roky s Merkelovou spolupracuje v rámci velké koalice.

Server deníku Süddeutsche Zeitung vyjadřuje názor, že je sice ve skutečnosti Schulz mnohem lepším řečníkem než Merkelová, v neděli večer se mu ale nedařilo bodovat a kancléřku zasáhnout. List kvůli vyhodnocení debaty oslovil také odbornici na rétoriku, podle níž mohla nepřesvědčivost Schulze souviset i s tím, že na některé otázky odpovídal jakoby nazpaměť.

Deník Nürnberger Nachrichten míní, že by debatě prospěla účast opozičních stran, protože demokracie žije ze sporu mezi vládou a opozicí. „V Merkelové a Schulzovi spolu debatovali … dva zástupci současných koaličních partnerů. Vláda tak vede spor sama se sebou. Pod soutěží o nejlepší představy si lidé představují jaksi něco jiného,” konstatuje list.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků