Hlavní obsah

Australský kardinál Pell, který podle soudu zneužíval chlapce, půjde do vazby

Australský kardinál George Pell usvědčený ze sexuálního zneužití dvou chlapců byl zatčen. Vazbu ve středu pro bývalého šéfa financí ve Vatikánu nařídil soud v Melbourne. Australský soud ve středu zahájil řízení o výši trestu pro 77letého kardinála, kterému hrozí až 50 let ve vězení.

Australský kardinál Pell, který podle soudu zneužíval chlapce, půjde do vazby

Dosud nejvýše postavený katolický duchovní usvědčený ze sexuálního zneužívání stráví svou první noc ve vězení. Pravděpodobně zhruba dva týdny pak bude čekat na určení výše trestu za to, že v melbournské katedrále před dvěma desetiletími obtěžoval dva kostelní zpěváky. Předsedající soudce Peter Kidd odmítl Pellovi vazbu prominout s ohledem na jeho věk nebo zdravotní stav.

Pell byl v první instanci uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 12 a 13 let. Kardinál, který byl prakticky třetím nejvýše postaveným mužem Vatikánu, vinu popírá. Dosud byl souzen na svobodě.

Jedna z obětí, nyní 34letý muž, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval při tom. Přinutil ho také k orálnímu sexu. Stejný chlapec se stal terčem sexuálního útoku Pella ještě jednou v roce 1997, kdy ho duchovní přitlačil ke zdi chodby melbournské katedrály a bolestivě mu stiskl přirození.

Kardinál George Pell před soudem.

Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Druhý muž, kterého kardinál v dětství sexuálně zneužil, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem.

Pell byl loni souzen dvakrát, protože první porota se nedokázala dohodnout na verdiktu o vině.

Kardinál Pell vždy vystupoval jako silný zastánce tradičních katolických hodnot – hájil konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a trval na zachování kněžského celibátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků