Hlavní obsah

Australský kardinál Pell zneužil dva chlapce, rozhodl soud

Australský kardinál George Pell, který byl pokladníkem Vatikánu, zneužil dva chlapce. Shodla se na tom porota australského soudu, napsala v úterý agentura AP. Sedmasedmdesátiletému Pellovi, který veškerá obvinění popíral, hrozí až 50 let vězení. Řízení, které rozhodne o výši trestu, začne ve středu.

Australský kardinál Pell zneužil dva chlapce, rozhodl soud

Porota uznala Pellovu vinu po dvoudenním rozvažování jednomyslně již 11. prosince loňského roku. Soud ale verdikt zveřejnil až nyní. Pell podle poroty zneužil dva 13leté chlapce, které v roce 1996 přistihl upíjet mešní víno v melbournské katedrále svatého Patrika.

Podezření, že třetí nejvyšší muž Vatikánu zneužíval chlapce, se objevilo v roce 2016.

O rok později byl obviněn. „Kardinál Pell čelí mnohonásobným obviněním a je tu více lidí, kteří si na něj stěžovali,“ řekl komisař Sahne Patton. Pell ale obvinění popíral. [celá zpráva]

Loni na konci dubna bylo rozhodnuto, že Pell bude souzen. [celá zpráva]

Pell byl loni souzen dvakrát, protože první porota se nedokázala dohodnout na verdiktu o vině.

Kardinál Pell vždy vystupoval jako silný zastánce tradičních katolických hodnot – hájil konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a trval na zachování kněžského celibátu.

Kardinál George Pell odjíždí od soudu

Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Podle médií Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce od 70. do 90. let. Pellovu pověst rovněž dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup v Melbourne a později v Sydney.

Papež František k Pellovu případu v minulosti řekl, že se vyjádří, až soud rozhodne. Loni 12. prosince, tedy den po verdiktu poroty, papež kardinála vyloučil ze sboru svých poradců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků