Hlavní obsah
Řídící stanoviště bezpilotního letounu MQ-9 Reaper Foto: Us Air Force, Reuters

Američané navádějí svá bezpilotní letadla ze základen v Německu

Americké ozbrojené síly provádějí útoky bezpilotních letadel, takzvaných dronů, na cíle v Africe s pomocí svých zařízení v Německu. V pátek to na svých internetových stránkách uvedl list Süddeutsche Zeitung (SZ), podle něhož spolková vláda tvrdí, že o ničem takovém neví.

Řídící stanoviště bezpilotního letounu MQ-9 Reaper Foto: Us Air Force, Reuters
Američané navádějí svá bezpilotní letadla ze základen v Německu

Deník píše, že nálety v Africe na lidi podezřelé z terorismu řídí od roku 2011 s pomocí velení leteckých operací na americké základně v Ramsteinu. Satelitní zařízení, které tam bylo instalováno, umožňuje pilotům sedícím za monitory na různých místech USA ovládat drony a likvidovat zaměřené cíle. Bez tohoto zařízení by údery v Africe nebyly možné.

List uvádí, že v Ramsteinu až 650 vojáků sleduje na 1500 počítačích vzdušný prostor Afriky a Evropy. Záběry, které tam získají, se pak využívají k plánování úderů. Operátoři dronů mají v Německu také k dispozici rozsáhlou logistickou podporu. Mohou kontaktovat analytiky, techniky a důstojníky v centrále velitelství pro operace v Africe. Tato centrála byla před šesti lety zřízena ve Stuttgartu a podle SZ v ní pracuje přes tisíc vojáků a civilních zaměstnanců.

Smrtící útoky dronů

SZ poznamenává, že smrtící údery bezpilotních letadel pocítili nejen v Jemenu, Iráku, v Afghánistánu a Pákistánu, ale také v Africe, o čemž se moc nemluví. Podle informací z různých zdrojů přitom jen v Somálsku americká bezpilotní letadla zabila 29 lidí.

List řeší, zda německé úřady o akcích americké armády řízených z Německa vědí.  Specialista na mezinárodní právo z univerzity v Giessenu Thilo Marauhn upozorňuje, že pokud vláda o likvidaci předpokládaných teroristů mimo ozbrojený konflikt ví a neprotestuje proti tomu, může být obviněna z porušení norem mezinárodního práva.

Ministerstvo obrany na dotaz deníku odpovědělo, že z německého státního území nemohou být vedeny žádné vojenské útoky, které by byly v rozporu s mezinárodním právem. "O takových útocích také spolková vláda nemá žádné důkazy," tvrdí ministerstvo.

Agentura DPA poznamenala, že Washington oficiální údaje o útocích amerických bezpilotních letadel nezveřejňuje, nicméně určitý obrázek si o nich lze utvořit z informací nezávislé organizace Úřad investigativního novinářství, který sídlí v Londýně.

V Pákistánu úřad zaznamenal 369 úderů od roku 2004. O život při nich prý přišlo 2541 až 3540 lidí, z toho 884 civilistů. V Jemenu americké drony provedly 46 až 56 útoků s 349 mrtvými, z toho bylo 49 civilistů. V Somálsku zaútočily tři až devět bezpilotních letadel USA a zabily až 27 osob, z toho 15 civilistů.

Americký prezident Barack Obama ale uvedl v nové strategii boje s terorismem, že USA budou o útocích poskytovat více zpráv a omezí civilní oběti. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků