Hlavní obsah
Členové kurdských bezpečnostních sil při bojích s povstalci ISIL na předměstí Kirkúku. Foto: Thaier Al-sudani, Reuters

V Iráku zuří tvrdé boje, premiér hrozí dezertérům popravou

Radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) v pondělí dobyli další město na severu Iráku. Do rukou jim po dlouhých bojích padl Tal Afar. Jeho obyvatelé se teď bojí odplaty ISIL, protože město bylo jedním z mála, které se džihádistům postavilo. Irácký premiér mezitím pohrozil vojákům popravou, pokud dezertují.

Členové kurdských bezpečnostních sil při bojích s povstalci ISIL na předměstí Kirkúku. Foto: Thaier Al-sudani, Reuters
V Iráku zuří tvrdé boje, premiér hrozí dezertérům popravou

„Ať si ti, kteří nic neučinili a opustili pozice, nemyslí, že jsou v bezpečí u svých rodin a matek. Budou souzeni a trestem může být i poprava," řekl v televizním projevu premiér Núrí Málikí. Dezerce jsou jedním z klíčových problémů irácké armády.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Radikálové z ISIL minulý týden obsadili strategické město Mosul v provincii Ninive a rychle pak postupovali na jih k Bagdádu. Přičítalo se to kromě jiného selhání armády, která v mnohých případech složila zbraně a opustila posty.

Irácký premiér Núrí Málikí

Foto: ČTK/AP

Podle státní televize se armáda snaží postup radikálů z ISIL zastavit. Provedla nálet na město Saklavíja, který byl podle televize úspěšný. Zemřelo při něm údajně 200 islamistů. Město leží v provincii Anbár, severně od Fallúdže, kterou má ISIL v rukou od začátku roku.

Obavy z pomsty

V pondělí ráno ISIL obsadila podle svědků dvousettisícový Tal Afar v provincii Ninive nedaleko syrské hranice. Obyvatelstvo se teď bojí represí ISIL, protože město bylo jedno z mála na severu, které se islámským radikálům postavilo a bojovalo s nimi.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecký nálet irácké armády na pozice ISIL v Mosulu a severně od Bagdádu

Video: Reuters

Spojené státy zatím nerozhodly, jak Iráku pomoci. Politici zdůrazňují, že se musí sjednotit irácká politická špička. Guvernér provincie Kirkúk Nadžmaldín Karím sdělil stanici CNN, že sice věří, že USA jsou schopné pomoci, ale v Kirkúku prý plošné bombardování nebude účinné. ISIL je podle něj příliš promíchána mezi civilisty, takže nálety zabijí mnoho nevinných lidí. Karím si ale myslí, že by USA měly bombardovat vybrané cíle v Iráku a také v Sýrii.

USA také zvažují, že by o řešení krize přímo jednaly s dalším důležitým hráčem v regionu – Íránem. [celá zpráva]

Do Bagdádu už také dorazilo 150 amerických vojáků k posílení ostrahy amerického velvyslanectví. Zastupitelství zůstává otevřené, ale USA část personálu přemístily do jiných částí Iráku a také do Jordánska.

Související témata

Vzbouřenci ve Fallúdži

Foto: ČTK/AP

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků