Hlavní obsah
 

Rusko pošle do Sýrie protiletadlový systém S-400

Ruská armáda umístí na letecké základně v Sýrii moderní protiletadlový raketový systém S-400. Na schůzi vedení ministerstva obrany to ve středu v Moskvě oznámil šéf rezortu Sergej Šojgu. Rusko využívá nedaleko syrské Latákíje leteckou základnu Hmímím, odkud startují ruské stroje k náletům na cíle v Sýrii.

 
Rusko pošle do Sýrie protiletadlový systém S-400

Šojgu s oznámením přišel po úterním sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou nad syrsko-tureckou hranicí.

Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil, ve výzbroji jsou od roku 2007. Jejich operační dosah je až 400 kilometrů, zasáhnout mohou i rychle letící bojové letouny ve výšce až 30 kilometrů. Systém může likvidovat kromě leteckých sil protivníka i balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.

Ruský protiletadlový systém S-400 na přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě

Foto: Profimedia.cz

Informaci o rozmístění ruských protiraket ve středu potvrdil i prezident Vladimir Putin, podle agentury TASS ale hovořil o starším typu S-300. Putin se při návštěvě uralského města Nižnij Tagil zároveň připojil k doporučení ruského ministerstva zahraničí, aby se ruští turisté cestám do Turecka vyhýbali. [celá zpráva]

Turecko je podle statistik spolu s Egyptem a Kyprem nejoblíbenější destinací ruských turistů.

Bombardéry se stíhačkami v zádech

Ruský prezident obvinil turecké vedení, že cílevědomě podporuje islamizaci své země. „To vytváří velmi nepříznivou atmosféru, kterou na první pohled není vidět,” řekl Putin.

Ruský generální štáb už v úterý uvedl, že vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii. Napříště budou ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček. Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven protiletadlovými raketami Fort.

Ministr Šojgu potvrdil, že navigátor sestřeleného letadla je živ a zdráv a byl dopraven na ruskou leteckou základnu. [celá zpráva]

Oba členové posádky se po zásahu letadla katapultovali, pilot byl ale zasažen palbou vedenou ze země a zahynul. [celá zpráva]

Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.

1) za X-B: Palmovka - Vltavská - Těšnov - Václavské náměstí - Karlovo náměstí - Anděl - Sídliště Řepy

2) Petřiny Hradčanská Špejchar

3) Kubánské náměstí - Koh-i-nor - Náměstí Míru - I. P. Pavlova - Karlovo náměstí (Linkaměla býtvedena tak, aby zajišťovala propojení všech tří tras metra)

4) Modřany - Palackého náměstí - Národní divadlo

5) Linka 207 měla být prodloužena ze zastávky Ohrada do zastávky Jarov

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků