Hlavní obsah
Americké velvyslanectví v zelené zóně v Bagdádu Foto: Stringer, Reuters

Raketové ostřelování vládní čtvrti v Bagdádu

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje.

Americké velvyslanectví v zelené zóně v Bagdádu Foto: Stringer, Reuters
Raketové ostřelování vládní čtvrti v Bagdádu

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí šíitské milice podporované Íránem, které také opakovaně ostřelovaly základny, kde působili američtí vojáci.

Situace v Iráku je napjatá poté, co Američané 3. ledna záměrně zabili na bagdádském letišti velitele íránských elitních jednotek Kuds generála Kásima Sulejmáního a další osoby včetně zástupce nejvyššího velitele iráckých šíitských milicí Sil lidové mobilizace (PMF) abú Mahdího Muhandise.

Írán sliboval tvrdou odplatu a o pár dní později vypálil několik raket na základnu Ajn al-Asad ležící asi 200 kilometrů západně od Bagdádu a na základnu v Irbílu na severu země, kde působili američtí vojáci. Útoky se obešly bez ztrát na životech, ale několik amerických vojáků bylo zraněno, protože základny neměly protiraketovou obranu.

Irák navíc čelí od začátku října masovým protestům kvůli korupci, nezaměstnanosti a nefungujícím službám. Irácké bezpečnostní síly proti nim tvrdě zasáhly a zabily 450 lidí. Demonstrace ale pokračovaly a nakonec vedly k demisi vlády Abdula Mahdího, nového premiéra se však zatím nepodařilo najít.[celá zpráva]

Protesty byly zaměřené i proti íránským konzulátům, tak proti americkému velvyslanectví, které bylo zapáleno. K polední akci se přihlásila PMF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků