Hlavní obsah

Íránci při odvetě zranili 11 vojáků USA, přiznala armáda. Trump tvrdil něco jiného

17. 1. 2020, 6:16 – Washington

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, kde působili američtí vojáci. Oznámily to v pátek tiskové agentury s odvoláním na velení amerických ozbrojených sil.

Foto: John Davison, Reuters

Američtí vojáci se dívají na následky íránského útoku na základnu Ajn al-Asad.

Článek

„Žádný příslušník amerických ozbrojených sil nebyl při íránském útoku z 8. ledna na leteckou základnu Ajn al-Asad zabit, několik se však léčilo kvůli příznakům otřesu mozku, který utrpěli během explozí,” uvedl kapitán Bill Urban, působící jako mluvčí Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

„Ve dnech po útoku byli někteří v rámci preventivních opatření přepraveni na vojenskou kliniku v Landstuhlu (poblíž letecké základny Ramstein) v Německu, další byli odesláni do Kuvajtu kvůli dalším vyšetřením,” dodal.

Američtí vojáci se ve strachu před íránskými raketami vrhali do Saddámových bunkrů

Blízký a Střední východ

Žádný z amerických nebo koaličních vojáků o život nepřišel, přestože íránský režim hovořil o „80 zabitých amerických teroristech”. Agentura AFP nicméně připomněla, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl ani zraněn.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Američtí vojáci odklízejí následky íránského útoku na základnu v IrákuVideo: Reuters

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásima Sulejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Podle analytiků ovšem Teheránu velmi záleželo na tom, aby při odvetném útoku nezpůsobil USA zásadní ztráty a neriskoval tak mnohem tvrdší americký úder.

Reklama

Související témata:

Výběr článků