Hlavní obsah
Nábojnice u turecké samohybné dělové houfnice T-155 Firtina u hranice se Sýrií v provincii Hatay Foto: Umit Bektas, Reuters

Raketová palba zabila pět tureckých civilistů, Kurdové hlásí 104 oběti náletů

Pět tureckých civilistů zabila od tureckého vpádu do Sýrie odvetná raketová palba kurdské milice YPG. Uvedl to v pátek podle listu Hürriyet turecký premiér Binali Yildirim. Ten pohrozil milicím, že je Turci zničí. Turecké bombardování si podle pátečních údajů z nemocnice v syrském Afrínu vyžádalo životy více než stovky civilistů.

Nábojnice u turecké samohybné dělové houfnice T-155 Firtina u hranice se Sýrií v provincii Hatay Foto: Umit Bektas, Reuters
Raketová palba zabila pět tureckých civilistů, Kurdové hlásí 104 oběti náletů

Po třinácti dnech bojů byli zabiti 104 civilisté, řekl CNN ředitel nemocnice v Afrínu Jiwan Muhammad.

„Právě teď jsme přehlceni zraněnými a mrtvými civilisty. Naše nemocnice si s tím není schopna poradit. Naše operační sály jsou přetížené, provádíme 18 operací denně. Vypotřebovali jsme všechny naše zdravotnické zásoby kvůli zahlcujícímu množství obětí, jež jsou výsledkem nevybíravých náletů a dělostřelecké palby,“ uvedl Muhammad.

Podle OSN před útoky uteklo z oblasti 16 tisíc lidí. Z 323 tisíc lidí, kteří v regionu žijí, jich 192 tisíc potřebuje humanitární pomoc, 125 tisíc jsou uprchlíci před syrskou občanskou válkou. Mnozí nyní skončili v jeskyních, protože mají zničené domy. [celá zpráva]

Turecký premiér Yildirim uvedl, že Kurdové vypálili na Turecko za 12 dnů 82 raket, které zasáhly provincie Hatay, Kilis a Reyhanh. „Kvůli těmto raketám přišlo o život pět našich občanů a více než sto občanů bylo zraněno. Nepočítaje k tomu zničené budovy a mešity,“ řekl.

Foto: Mapy.cz, Mapy.cz

Kurdům pak premiér opět vzkázal, že Turecko operaci proti kurdské milici YPG v oblasti Afrínu nezastaví. „Při operacích jsme zničili jejich tunely a pozice. Zničíme je všechny,” podotkl.

Odvetnou palbu Kurdů odsoudil ve čtvrtek i Pentagon. Generál Kenneth F. McKenzie slíbil Turecku, že až skončí operace proti Islámskému státu, tak budou zbraně poskytnuté Kurdům odebrány. Přiznal, že chápe turecké obavy z Kurdů.

Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová ovšem na stejné tiskové konferenci opět Turecko vyzvala ke zdrženlivost. „Neustále hovoříme s Tureckem a tlačíme na Turky, aby omezily operace. Je to odvádění pozornosti (od boje s IS), také jsme je požádali, aby byli zdrženliví a za každou cenu se vyhnuli civilním obětem,“ řekla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků