Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Búšehr Foto: Profimedia.cz

Postavíme novou jadernou elektrárnu, oznámil Írán

Írán postaví do počátku roku 2014 novou jadernou elektrárnu. Nový elektrárenský blok má stát hned vedle dosud jediného takového zařízení v Búšehru na jihu země. V neděli to s odkazem na íránský úřad pro jadernou bezpečnost oznámila státní televize.

Jaderná elektrárna Búšehr Foto: Profimedia.cz
Postavíme novou jadernou elektrárnu, oznámil Írán

„Írán postaví příští rok v Búšehru jadernou elektrárnu o výkonu 1000 megawattů,“ citovala prohlášení agentura AFP s tím, že se podle íránského kalendáře jedná o termín od března 2013 do března 2014.

Dosud jedinou jadernou elektrárnu v Búšehru spustili Íránci do provozu před rokem. Zařízení bylo ve výstavbě od 70. let, tehdy ho pomáhali stavět Němci. Po islámské revoluci ale Německo od spolupráce odstoupilo a elektrárnu nakonec pomohli dostavět Rusové, kteří také pomáhají s jejím provozem a poskytují do ní i palivo.

Íránská jaderná zařízení

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Íránci mají ještě několik reaktorů včetně teheránského, který slouží k medicínským účelům.

Západ se ale obává, že režim usiluje o výrobu jaderné bomby, v čemž mu chce zabránit. Írán popírá vojenský účel svého jaderného programu. Jednání obou stran na pozadí dopadů zostřených sankcí Západu budou pokračovat za tři týdny v Moskvě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků