Hlavní obsah
Za orchestrem jsou vidět trosky Foto: Alex Švamberk, Novinky

Palmýra je už bezpečná, tvrdí Sýrie a uspořádala tam koncert

Sýrie se stává bezpečnější. V oblastech pod kontrolou vládních sil ubylo kontrolních stanovišť, v hlavním městě nejsou skoro žádná a většinou se objevují jen na vjezdech a výjezdech z měst. Zlepšující se bezpečnost potvrdil v pátek koncert Národního orchestru z Homsu v Palmýře, který se uskutečnil v rámci mezinárodního veletrhu v Damašku.

Za orchestrem jsou vidět trosky Foto: Alex Švamberk, Novinky
Palmýra je už bezpečná, tvrdí Sýrie a uspořádala tam koncert

Ještě loni byl pohyb po antickém městě omezený a bylo ho možné navštívit jen za světla.

Že však oblast ani teď ještě stále zcela bezpečná není, ukazovalo jen množství pick-upů s kanony, které projížděly silnicí mezi Homsem a Palmýrou. Normálně vídat nebývají.

V amfiteátru, který poničil Islámský stát, se už podařilo vrátit na místo kameny shozené ze zdi za pódiem. Mezi sloupy visely syrské vlajky a portrét prezidenta Bašára Asada. Veškerá suť ale odstraněna nebyla a starosta Homsu i ministr turismu se museli stejně jako zpěváci k mikrofonu dostávat přes zbytek trosek z výbuchu, který měl amfiteátr zničit.

Syrský ministr turismu Muhammad Martini hovoří na zřícených kamenech

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Koncert byl samozřejmě oslavou režimu Bašára Asada, publikum mávalo syrskými vlajkami, které někteří dostali, a pár jich mělo i portrét prezidenta. Nenesl se však ve vojenském duchu jako zahájení mezinárodního veletrhu v Damašku o několik dní dříve, nezněly žádné vojenské pochody ani nehrála vojenská kapela.

Orchestr měl naopak na programu hudbu spojující smyčce a dechy se syrskými lidovými nástroji a rockovou rytmikou. Zazněly obecně známé syrské národní písně často opěvující krásy země. Až poslední píseň, při které vtančily na scénu amfiteátru děti v maskáčích, byla věnovaná padlým vojákům.

Samotný orchestr je také symbolem obnovy země, protože jeho polovinu tvořili velmi mladí hráči, kteří navzdory patrné trémě hráli dobře. Výborné byly zejména výkony sólových zpěváků.

V rámci koncertu v Palmýře vystoupil i dívčí pěvecký sbor

Foto: Alex Švamberk, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků