Hlavní obsah
Avigdor Lieberman Foto: Damir Sagolj , Reuters

Šéf pravicového bloku Likud Benjamin Netanjahu má velkou šanci sestavit příští izraelskou vládu. Získal podporu třetí nejúspěšnější strany předčasných voleb s názvem Izrael je náš domov. Předseda této extrémně pravicové formace Avigdor Lieberman informoval ve čtvrtek prezidenta Šimona Perese, že jeho strana podpoří Netanjahua jako příštího premiéra. Chce ale do koalice i centristickou Kadimu.

Avigdor Lieberman Foto: Damir Sagolj , Reuters
Netanjahu má šanci vládnout Izraeli, Lieberman ale chce koalici tří největších stran

Podmínka vytvoření koalice je celkem pochopitelná, protože velké pravicové strany nemají v Knesetu většinu.

„Z našeho pohledu tu jsou tři možnosti - široká vláda, kterou chceme; úzká vláda, která by byla paralyzovanou vládou, ale my nevylučujeme, že bychom v ní seděli a třetí možností je jít do voleb, v nichž by se ničeho nedosáhlo,“ řekl Leiberman Peresovi.

Později upřesnil, že si přeje širokou koalici, jejíž součástí měla být i vítězná strana Kadima Cipi Livniové. Lieberman s ní už jednal bezprostředně po volbách.

 "Vzhledem k hospodářské krizi a íránské hrozbě chceme vládu, která bude zahrnovat všechny tři největší strany, Likud, Kadimu a Izrael je náš domov," prohlásil Lieberman, přičemž apeloval i na další politická uskupení, aby se ke koalici připojila. Netanjahu podle agentury Reuters slíbil, že Liebermana vyslyší. 

Druhou možností je koalice Likudu, strany Izrael je náš domov, Šasu, Židovského domova a ještě některé menší ortodoxní či ultrapravicové strany, s níž by takový blok získal těsnou většinu 61 až 63 křesel. 

Profily šéfů hlavních stran

Benjamin Netanjahu (Likud)
Cipi Livniová (Kadima - Vpřed)
Avigdor Lieberman (Jisrael Bejtejnu - Izrael je náš domov)

Prezident už ve středu zahájil konzultace s jednotlivými stranami, aby se rozhodl, zda pověří sestavením nové vlády Netanjahua nebo Cipi Livniovou.

I ortodoxní strany Židovský domov a Šas už také řekly, že by na post předsedy vlády doporučily Netanjahuja. Nalevo stojící Strana Práce a Merec sdělily, že nedoporučí žádného kandidáta, což ztěžuje situaci centristky Livniové.

Výsledky izraelských voleb
stranapočet křesel
Kadima28
Likud27
Izrael je náš domov15
Strana práce13
Šas 11
Jednotný judaismus tóry
 5
Merec 3
Židovský domov 3
Národní unie 4
Hadaš

 4

Sjednocená arabská kandidátka Ta´al 4
  Ha´arec

„Situace je komplikovaná a znepokojivá kvůli tomu, koho Jisrael Bejtejnu doporučuje na post příštího premiéra Izraele. Nyní je jedinou možností zdržet se toho, abychom kohokoli doporučili,“ řekl šéf strany Ehud Barak „Obraz je jasný a my půjdeme do opozice.“ Barak dodal že s 13 křesly nemá jiné možnosti.

Peres chce skončit konzultace během čtvrtka.

Rozhodnutí o příštím premiérovi může být klíčové pro mírová jednání na Blízkém východě. Umírněné palestinské hnutí Fatah se Netanjahuja obává a vyzývá k mezinárodní izolaci země, povládne-li jí Likud. Izraelský velvyslanec Jaakov Levy ale minulý týden Novinkám sdělil, že ani jmenování Netanjahuja nemusí znamenat konec mírového procesu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků