Hlavní obsah
Japonský novinář Džumpei Jasuda na snímku z videa, ve kterém prosí japonskou vládu o pomoc. Foto: Reuters

Japonského novináře drží v Sýrii An-Nusra

Japonského novináře Džumpeie Jasudu, jenž se pohřešuje v Sýrii od půlky loňského roku, zřejmě drží Fronta an-Nusra. Japonská televize NHK uvedla, že to potvrdil člověk, který zveřejnil video, na němž je muž zachycen. Stejnou informaci uvedli již v prosinci Reportéři bez hranic.

Japonský novinář Džumpei Jasuda na snímku z videa, ve kterém prosí japonskou vládu o pomoc. Foto: Reuters
Japonského novináře drží v Sýrii An-Nusra

Syrský opoziční aktivista žijící v Turecku, který video zveřejnil, uvedl, že je získal od jiného člověka, který se snaží dojednat propuštění. Údajně za peníze.

”Jsem Džumpei Jasuda. Dnes 16. března mám narozeniny,” říká vousatý muž na videu, které bylo zveřejněno na Facebooku. Muž v tmavém svetru s kostkovanou šálou kolem krku sedí u stolu před bílou zdí.

V minutové nahrávce neupřesnil, kde se nachází ani kdo ho zajal, i když uvádí: „Řekli mi, že svobodně mohu říkat to, co chci.“ Mluvil o stesku: „Moje ženo, otče, matko, bratře, miluji vás. Pořád na vás myslím. Chci vás obejmout, ale nemohu.“

الصحفي الياباني ياسودا جومبي يوجه رسالة الى اهله واصدقائه من اجل المساعدة باطلاق سراحه. يذكر ان ياسودا خطف في منتصف العام الماضي في ريف جسر الشغور الشمالي.

Zveřejnil(a) ‎طارق عبد الحق‎ dne 16. březen 2016

Také požádal Tokio o pomoc. „A také chci říct něco mé zemi. Když člověk sedí v temné místnosti a trpí bolestí, nikdo se neozývá. Nikdo nereaguje. Je neviditelný.”

Džumpei Jasuda poté, co loni překročil hranici do Sýrie

Foto: Kyodo, Reuters

Japonská vláda uvedla, že video prověřuje. „Jsme přesvědčeni, že ten muž je Jasuda.“ řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. „Shromažďujeme informace a vyvíjíme veškeré možné úsilí, abychom na věc náležitě reagovali,” prohlásil s tím, že vláda o žádné žádosti o výkupné neví.

Související téma:

Bojovníci fronty Fronty an-Nusra napojené na Al-Káidu dobyli město Ariha na severozápadě Sýrie.

Foto: Ammar Abdullah, Reuters

Podle Reportérů bez hranic Jasudu zajala ozbrojená skupina spojená s An-Nusrou poté, co v červnu přešel z Turecka na syrské území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků