Hlavní obsah
Turecká loď Mavi Marmara vezoucí aktivisty a materiál pro Gazu Foto: Emrah Dalkaya, Reuters

Izraelský útok na tureckou loď byl válečným zločinem, ale zůstane nepotrestán

Mezinárodní trestní soud v Haagu odložil případ izraelského útoku na tureckou loď Mavi Marmara, která se v roce 2010 pokoušela prorazit blokádu pásma Gazy a dopravit tam humanitární pomoc. Při akci přišlo o život devět aktivistů. Podle středečního vyjádření soudu šlo zřejmě o válečný zločin, který však nebyl natolik závažný, aby se jím mohl tribunál zabývat.

Turecká loď Mavi Marmara vezoucí aktivisty a materiál pro Gazu Foto: Emrah Dalkaya, Reuters
Izraelský útok na tureckou loď byl válečným zločinem, ale zůstane nepotrestán

„Dosažitelné informace nasvědčují tomu, že v roce 2010 k válečnému zločinu skutečně došlo,“ uvedl trestní soud v prohlášení, o němž informovala agentura Reuters. Rozsah spáchaných skutků však nebyl takový, aby spadaly do jeho jurisdikce.

Žalobu iniciovala turecká humanitární organizace IHH, která konvoj lodí s pomocí pro Gazu vypravila. Advokát obětí Ramazan Aritürk řekl po zveřejnění verdiktu listu Zaman: „Soudu byly předloženy důkazy o izraelské agresi. Mezi obviněnými byli izraelští představitelé zapojení do akce včetně premiéra, ministra obrany a náčelníka izraelského generálního štábu.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Izraelci v roce 2010 zastavili na moři flotilu, která chtěla dopravit humanitární pomoc do pásma Gazy na protest proti izraelské blokádě tohoto území. Flotila vyplula z Turecka a zásah proti ní se soustředil na největší z plavidel, tureckou loď Mavi Marmara. Osm Turků a jeden Američan tureckého původu při útoku zahynuli.

Rada bezpečnosti zásah odsoudila. [celá zpráva]

Akce na řadu let poznamenala vztahy mezi Tureckem a Izraelem.

V březnu 2014 se Izrael za akci komanda Turecku oficiálně omluvil. Pozůstalí dostanou i odškodné. [celá zpráva]

Letos v červenci oznámila turecká humanitární organizace IHH , že vypraví do Pásma Gazy novou flotilu s pomocí pro Palestince. Chránit před případným izraelským útokem ji má turecké námořnictvo.

Mezinárodní trestní soud je nezávislá stálá instituce, jejímž úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocidy a válečných zločinů na celém světě. Těmito případy se haagský soud zabývá tehdy, pokud tak místní justiční orgány učinit nemohou nebo nechtějí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků