Hlavní obsah
 

Islámský stát zavraždil dalšího amerického novináře

Islámský stát zveřejnil v úterý video zachycující vraždu dalšího zadržovaného rukojmího, Američana Stevena Sotloffa, uvedla agentura AP. Video, na němž muž v černém oděvu uřízne oběti nožem hlavu nese název Druhý vzkaz Americe.

 
Islámský stát zavraždil dalšího amerického novináře

Uvedla to skupina monitorující webové stránky islámských radikálů Site Intel. Sotloff je oblečen ve stejném oranžovém oděvu jako první zabitý James Foley.

Muž v černém obleku přivádějící Sotloffa říká s anglickým přízvukem: „Jsem zpátky, Obamo. Jsem zpátky kvůli tvé arogantní zahraniční politice vůči Islámskému státu, (která pokračuje) navzdory našim vážným varováním.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Využili jsme této příležitosti, abychom varovali ty vlády, které vstoupily do této aliance zla proti Islámskému státu, aby ustoupily a nechaly naše lidi být,“ dodal. Na závěr řekl: "Tak jako tvé střely dopadají na náš lid, náš nůž bude pokračovat v útocích na hrdla tvých lidí."

Sotloff sám viní Obamu, že nesplnil své předvolební sliby a žene USA do další války navzdory předvolebnímu slibu, že stáhne domů jednotky z Afghánistánu a Iráku.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest uvedl, že američtí představitelé se pokoušejí ověřit zprávy o jeho smrti. Dodal, že je potřeba pečlivé ověření věrohodnosti videa: „Nejsem v pozici, abych potvrdil autenticitu tohoto videa nebo zpráv.” S potvrzením se údajně čeká na prohlášení prezidenta Barracka Obamy, který cestuje letadlem do Pobaltí.

Jednatřicetiletý Sotloff, který pracoval na volné noze pro časopisy Time a Foreign Policy, byl unesen v Sýrii v oblasti Halabu v srpnu 2013. O jeho únosu se nemluvilo, protože Islámský stát pohrozil rodině, že pokud promluví, bude muž zabit.

Steven Sotloff na archivním snímku

Foto: Handout, Reuters

Když ale Islámský stát zabil novináře Jamese Foleyho, jeho samozvaný popravčí současně ukázal Sotloffa s tím, že jeho osud závisí na rozhodnutí Baracka Obamy, zda ukončí americké nálety na pozice Islámského státu v Iráku.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Islamisté zavraždili uneseného amerického novináře

Video: Reuters

Foley byl podříznut kvůli tomu, že USA zahájily nálety na pozice bojovníků Islámského státu, aby umožnily iráckým a kurdským silám zastavit postup Islámského státu a zatlačit ho zpět.[celá zpráva]

Nálety pokračovaly i tento víkend, kdy se s jejich podporou spojeným iráckých a kurdským silám podařilo prorazit obklíčení patnáctitisícového Amirlí. [celá zpráva]

O milost pro Sotloffa žádala chalífu Islámského státu Ibrahíma (abú Bakra Bagdádího) i jeho matka. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků