Hlavní obsah
Íránský ministr zahraničí Manučír Mottakí Foto: Raheb Homavandi , Reuters

Írán zvažuje nabídku, aby svůj uran vyvezl a nechal jej obohatit jinde

Íránský ministr Manučír Mottakí v pondělí dal najevo, že Teherán zvažuje nabídku mezinárodního společenství, aby část svého slabě obohaceného uranu vyvezl k dalšímu obohacení a získal tak palivo pro svůj experimentální reaktor. Dosud trval na nákupu paliva.

Íránský ministr zahraničí Manučír Mottakí Foto: Raheb Homavandi , Reuters
Írán zvažuje nabídku, aby svůj uran vyvezl a nechal jej obohatit jinde

„Iránské rozhodnutí o dodávkách paliva nutného pro teheránský reaktor bude oznámeno v příštích několika dnech,“ sdělil ministr.

Írán měl na nabídku, že svůj nízce obohacený uran nechá dále obohatit v Rusku a Francii, odpovědět do pátku. Na poslední chvíli však uvedl, že odpoví až tento týden, protože nabídku dále zkoumá. [celá zpráva]

Původně nabídku odmítal a tvrdil, že palivo koupí, protože na to má právo. [celá zpráva]

Mottakí uvedl, že Teherán nyní zvažuje obě možnosti a záhy se rozhodne. Podle něj má Írán dvě možnosti - „buď si ho koupí, nebo dá palivo k dalšímu obohacení do zahraničí“.

Současně prohlásil, že palivo pro experimentální reaktor by zemi mohla prodat Čína. Podle jeho slov by „Írán podíl Číny uvítal“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků