Hlavní obsah
Členové íránských revolučních gard Foto: Reuters

Bývalý velitel íránských revolučních gard uvedl, že její příslušníci už kopou masové hroby po americké vojáky, kteří by vtrhli do země, aby zabránili Teheránu v rozvoji jeho jaderného programu. Hroby vznikají na stejných místech, kde byli pohřbeni padlí iráčtí vojáci z irácko-íránského konfliktu z osmdesátých let, uvedla AP.

Členové íránských revolučních gard Foto: Reuters
Írán provokuje Američany: Už vám kopeme masové hroby

„Masové hroby, které byly užity pro pohřbívání Saddámových vojáků, jsou nyní připraveny pro americké vojáky,“ řekl v pondělí generál Hossein Kanáni Moghadám, když komentoval záběry řady vykopaných hrobů v provincii Chúzestán na jihozápadě země. Neuvedl, kolik jich je.

Generál také varoval, že v případě amerického útoku na Írán by Teherán zaútočil na americké základny v oblasti Blízkého východu. Velitelství americké 5. flotily je v Bahrajnu.

K otázce reakce na americký útok uvedl: "Írán nebude mít jinou možnost, než zaútočit na americké základny v oblasti. Velké dopady takovéto války neponese jen islámská republika. Amerika a další země musejí akceptovat, že by to byl začátek velké války v oblasti.

Vyjádření je do jisté míry paradoxní, protože v USA v současné době nikdo nehovoří o invazi do Íránu a na rozdíl od dob Bushovy éry ani neprosakují informace, že by ji Spojené státy plánovaly. Spekuluje se jen o možnosti cíleného vzdušného úderu přímo na jaderná zařízeni.

Generálovo vyjádření může být náznakem, že Írán se dostal do úzkých poté, co se USA podařilo prosadit zostřené sankce proti Teheránu. Rusko a Čína ho nechaly na holičkách. [celá zpráva]

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád má na gardy, ve kterých působil, silné vazby.

Není to poprvé, co Írán hrozil, že už kope masové hroby pro Američany.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků