Hlavní obsah
Iránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí Foto: Uncredited, ČTK/AP

Írán posiluje elitní jednotky Kuds, vyhrožuje už i Evropě

Írán se nespokojí s raketovými údery na americké základny jako s jedinou odvetou za zabití velitele elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního, uvedla pro televizi Al-Džazíra expertka Institutu GIGA pro blízkovýchodní studia Sara Bazoonbandiová. Silám Kuds íránská vláda už 7. ledna přislíbila navíc 220 milionů dolarů.

Iránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí Foto: Uncredited, ČTK/AP
Írán posiluje elitní jednotky Kuds, vyhrožuje už i Evropě

Když byl v pondělí uveden do funkce nový velitel sil Kuds Esmaíl Káani, v projevu volal po razantnější odvetě za americký atentát na Sulejmáního: „Zabili ho zbaběle, ale s boží milostí a s pomocí úsilí bojovníků za svobodu na celém světě, kteří chtějí pomstít jeho krev, zasáhneme jeho nepřítele mužně.“

Káani slíbil, že půjde stejnou cestou a se stejnými silami jako jeho zavražděný předchůdce a že jeho smrt bude vyvážena odstraněním americké přítomnosti v oblasti.

Varovná jsou zejména jeho slova o bojovnících na celém světě. Al-Džazíra v této souvislosti uvádí, jaké všechny síly v oblasti Írán podporuje.

Není to jen libanonský Hizballáh, jehož šéf Hasan Nasralláh už varoval Spojené státy, že „jejich vojenské základny, vojáci a důstojníci i válečné lodě” budou zasaženy, a vzbouření šíitští Húsiové v Jemenu.

Televize jmenuje dalších jedenáct skupin včetně významných iráckých milicí Badr a irácké skupiny Katáib Hizballáh, která na podzim opakovaně ostřelovala základny v Iráku, na které působí američtí vojáci.

Varování EU

Ajatolláh Alí Chameneí po zabití Sulejmáního slíbil 7. ledna navíc 220 milionů dolarů pro síly Kuds. V pátek 17. ledna pak příslušníky Kuds označil „za bojovníky bez hranic“.

Také se poprvé vyhranil proti EU. Unii by se podle Chameneího nemělo věřit „kvůli její minulosti a její podpoře Saddáma Husajna za irácko-íránské války“. Tehdy prodala Francie Iráku letadla Mirage F-1 a protilodní střely Exocet použité ve válce tankerů.

EU, která usiluje o zachování jaderné dohody s Íránem, se nepodařilo najít způsob jak obejít americké sankce na Írán. Kvůli tomu, že Írán už překročil limity na množství obohaceného uranu, EU ve středu pohrozila, že sankce naopak podpoří.

Íránský prezident Hasan Rúhání pak vyzval všechny zahraniční síly, aby se stáhly z oblasti: „Dnes je v nebezpečí americký voják, zítra by v nebezpečí mohl být evropský voják.“

Nový velitel sil Kuds Esmaíl Káaní

Foto: Tasnim News Agency, Reuters

Když Američané cíleně zabili 3. ledna na bagdádském letišti Sulejmáního, Írán dlouho s odvetou neváhal. Už 8. ledna vypálil rakety na dvě základny v Iráku, které využívají Američané.

O úderu ale informoval iráckého premiéra, takže při nich nikdo nezemřel, z čehož je jasné, že se Teherán chtěl vyvarovat války. Podle Bazoonbandiové se však s touto odvetou nespokojí, i když se ministr zahraničí Džavád Zaríf snažil napětí mírnit a uvedl, že útoky byly adekvátní obrannou reakcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků