Hlavní obsah

Írán nabízí vážná jednání, obohacovat uran míní dál

Írán nemíní vyhovět požadavkům OSN a skončit s obohacováním uranu do konce srpna, jak požaduje OSN. Plyne to z reakcí na rozsáhlou odpověď, kterou Teherán poslal USA, Německu, Francii, Velké Británii, Číně a Rusku na nabídku světových velmocí, jaké mu poskytnou výhody, pokud se vzdá obohacování uranu.

Írán nabízí vážná jednání, obohacovat uran míní dál

"Bereme na vědomí, že Írán pojal svou odpověď jako vážnou nabídku a my ji zhodnotíme," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gonzalo Gallegos, ale hned dodal: "Odpověď je nicnéně neuspokojivá vzhledem k podmínkám daným Radou bezpečnosti, která požaduje plné a ověřitelné ukončení obohacování uranu a všech souvisejících činností."

Írán, jak uvedl už v úterý jeho vyjednávač Ali Larandžání, nabízí "vážné rozhovory", s obohacováním však skončit nemíní. Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy však toto odmítá: "Íránci znají pravidla hry - nejprve odstoupit od citlivých jaderných aktivit."

Čína stále trvá na tom, že nejlepší je jednat a na Írán neuvalit sankce, ke kterým se přiklánějí USA. Podobný postoj zastává i Moskva. [celá zpráva]

Zpravodaj BBC Jonathan Beale však hodnotí americkou odpověď jako citlivě formulovanou. Neplyne z ní, že by USA "vážná jednání" vyloučily.

Anketa
Obáváte se, že by Írán mohl vyrobit jaderné zbraně?
Ano
72.2 %
Ne
27.8 %
Celkem hlasovalo 273 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků