Hlavní obsah
Hořící pneumatiky u amerického velvyslanectví v Bagdádu během protestů proti zabití íránského generála Kásima Sulejmáního Foto: Thaier Al-sudani, Reuters

Na Bagdád dopadly rakety kaťuša

Nejméně dvě rakety kaťuša dopadly v neděli do opevněné zelené zóny v iráckém Bagdádu, kde se nacházejí vládní budovy a diplomatické mise včetně amerického velvyslanectví. Další raketa dopadla do blízké čtvrti Džadríja. Na místě zůstalo šest zraněných. Informovala o tom agentura Reuters.

Hořící pneumatiky u amerického velvyslanectví v Bagdádu během protestů proti zabití íránského generála Kásima Sulejmáního Foto: Thaier Al-sudani, Reuters
Na Bagdád dopadly rakety kaťuša

Původní informace agentury Reuters hovořily celkem o šesti raketách, podle upřesněných údajů byly dohromady tři.

V okolí zóny se rozezněly sirény. Reuters citoval policejní zdroje, podle nichž šest osob utrpělo zranění.

K americkému velvyslanectví dopadla raketa kaťuša už v sobotu. Další dvě zasáhly iráckou základnu Balad, kde působí americké jednotky.

Situace v zemi je napjatá poté, co v pátek Američané zabili v Bagdádu klíčového íránského generála Kásima Sulejmáního a další osoby, včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán považuje atentát na Sulejmáního za vyhlášení války a slibuje odvetu. Teherán varoval, že za smrt generála bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Moment, kdy byla vypálena raketa na vůz generála Sulejmáního

Video: Reuters

Tělo Sulejmáního bylo převezeno do íránské provincie Chúzestán, jež sousedí s Irákem. Pohřeb se bude konat v úterý v jeho rodném Kermánu.

Obyvatele Iráku, jehož území bylo dějištěm zabití Sulejmáního, smrt íránského generála rozděluje. Mnoho lidí atentát na něj odsuzuje, protože si ho cení za jeho roli při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Jiní s útokem souhlasí, protože Sulejmání a podporoval použití síly proti neozbrojeným účastníkům loňských protivládních demonstrací.

Mnoho Iráčanů kritizuje Spojené státy za to, že Sulejmáního zabily v jejich zemi, obávají se další války a dělají si starosti o budoucnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků