Hlavní obsah
Američtí vojáci v Iráku Foto: Habib , Reuters

Američtí vojáci se v Bagdádu museli zapojit do boje

Jen pár dní poté, co skončily bojové operace americké armády v Iráku, byli nuceni američtí vojáci zapojit se do boje. Stalo se to v neděli poté, co těžce ozbrojení povstalci zaútočili na vojenské ústředí v centru hlavního města Bagdádu.

Američtí vojáci v Iráku Foto: Habib , Reuters
Američtí vojáci se v Bagdádu museli zapojit do boje

V Iráku zůstalo necelých 50 000 vojáků USA, kteří mají cvičit irácké síly a radit jim. Podle médií je nedělní událost dokladem nepřipravenosti iráckých složek a nedůvěry Američanů v ně.

Nedělní bitva trvala hodinu a v poslední době byla druhou, která se strhla o budovu velitelství 11. divize irácké armády. Dva ze čtyř útočníků dokonce pronikli do objektu a zemřeli, až když jim došla munice a oni se odpálili.

Američané podle armádního mluvčího Erica Blooma zajistili iráckým kolegům palebné krytí. Iráčané požádali též o helikoptéry, bezpilotní letadla a odborníky na výbušniny.

Podle dohody může Irák požádat americké síly o podporu v bitvě a Američané mají právo se bránit, budou-li napadeni. Američtí vojáci mají Irák definitivně opustit do konce příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků