Hlavní obsah
 

Američané poslali stíhačky F-16 na jih Turecka

Šest stíhacích letounů F-16 rozmístily Spojené státy na jihu Turecka, na letecké základně Incirlik. Důvodem je „podpora boje proti Islámskému státu”. Mise Spojených států při Severoatlantické alianci (NATO) to v neděli oznámila na Twitteru.

 
Američané poslali stíhačky F-16 na jih Turecka

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že šestice strojů tvoří "malou odloučenou jednotku", která je součástí 31. stíhací perutě umístěné na letecké základně Aviano v Itálii. Na tureckou základnu zamířilo i podpůrné vybavení a zhruba 300 členů personálu. Podle turecké agentury Dogan by kontingent 300 amerických vojáků měl zajišťovat koordinaci operací ze země.

"Spojené státy a Turecko jsou coby členové koalice více než 60 států zavázány bojovat proti ISIL ve snaze zajistit v oblasti mír a stabilitu," uvedl podle agentury Reuters Pentagon, který v prohlášení použil zkratku dosud někdy používanou pro Islámský stát.

Od loňského vzniku mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii proti IS je to poprvé, co budou Spojené státy s těmito stroji moci startovat právě ze strategické základny Incirlik. Její využití k tomuto účelu umožnila červencová dohoda s Tureckem.

Washington základnu Incirlik zatím využíval pro ozbrojené bezpilotní letouny, které byly nasazeny do bojů proti IS. Letadla amerických ozbrojených sil dosud v rámci operací proti islamistům musela startovat ze vzdálenějších základen, například z Jordánska nebo Kuvajtu.

Turecká média uvedla, že Spojené státy by na základně Incirlik mohly pro účely úderů proti IS umístit kolem 30 stíhacích letounů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků