Do areálu u vesnice Asba zamířili v pondělí policisté, tajemník mezinárodní komise pro zmizelé v Iráku Fauaz Abdalabbás i náčelník vesnice. V centru se nacházel mohutný kráter, k němuž nebylo možné se dostat, protože okolí bylo zaminováno. Na místo se musí vyslat ženisté.

Kvůli minám nešlo ověřit tvrzení náčelníka vesnice Muhammada Abdala Karima, že v místě bylo popraveno přes 6000 lidí, většinou obyvatel Mosulu, především policistů, vojáků, lékařů, vědců a zaměstnanců městské správy.

K jámě je podle náčelníka vozili radikálové IS. Dále dodal, že zná muže, jehož bratr byl do jámy hozen – objevila ho televize a Samir Salim ukázal fotografie svých nezvěstných bratrů. Jeden pracoval pro samosprávu, dva byli policisté.

Iráčtí federální policisté v bojích v Mosulu

Iráčtí federální policisté v bojích o Mosul

FOTO: Youssef Boudlal, Reuters

Záběry z dronu ukázaly, že na dně jámy je několik aut a bezvládných těl. Okraj kráteru byl pokryt zaschlými skvrnami od krve.

Objeven sklad zbraní IS 

Při operacích v okolí Mosulu se podařilo osvobodit vesnici Baduš s velkým skladem zbraní.

Humvee irácké federální policie u Mosulu

Humvee irácké federální policie u Mosulu

FOTO: Thaier Al-Sudani, Reuters

„Tady ve vesnici je továrna, kde skladovali zbraně, balíčky výbušnin, rakety a kaťuše, vozidla plná náloží, která vybuchovala,“ řekl agentuře Reuters brigádní generál Valid Chalífa. Zbraně podle jeho slov měly být nasazeny v bitvě o západní část Mosulu.