Odhady mluví o čtyřech až šesti stovkách bojovníků vycvičených k útokům mimo území Islámského státu, uvedla AP s odkazem na představitele z evropských a iráckých zpravodajských služeb a francouzskou senátorku Nathalii Gouletovou, která spolupředsedá komisi zabývající se sledováním džihádistických sítí.

Čtěte také
ON-LINE reportáž ze situace v Bruselu po explozích na letišti a v metru
Tohle už je válka, ale nebuďme schovaní, zní z Bruselu
Belgie zná útočníky z letiště. Jde o hledané bratry a komplice Abdeslama
Kdybych ještě kouřil, mohlo být po nás, říká Čech, který těsně unikl explozi v Bruselu
Islámský stát se přihlásil k útokům v Bruselu
Viděli jsme těla bez nohou. Svědci popsali hrůzu po výbuších v Bruselu
Bruselské atentáty ukázaly na slabiny belgických bezpečnostních sil
Už se necítím v bezpečí. Útočník z bruselského letiště nechal v počítači vzkaz
Autorka ikonického snímku z bruselských atentátů: Jako novinářka tohle musím fotit
V bytě bruselských atentátníků našli chemikálie a těžko detekovatelné výbušniny 

„Skutečnost je taková, že pokud bychom věděli, kolik jich je, nemuselo by k tomu (těmto útokům) docházet,” uvedla Gouletová. Podle ní do Sýrie odešlo  zhruba 5000 Evropanů.

V prohlášení, v němž se Islámský stát přiznal k útokům v Bruselu, se hovoří o tajné buňce bojovníků, která byla vyslána do Bruselu záměrně. Existence těchto skupin byla podle AP potvrzena i Europolem, a to už v lednu. Ve své zprávě evropská policie píše, že IS vyvinul externí akční skupinu, trénovanou k útokům. Těmto buňkám velí francouzsky hovořící osoby, které mají kontakty v severní Africe, Francii a Belgii a vyvíjejí strategii útoků, uvedl příslušník evropské rozvědky, jehož identitu však AP nezveřejnila.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nové záběry od stanice bruselského metra krátce po výbuchu. Zdroj: AP

Strategie ze změnila

Bojovníci v těchto buňkách jsou podle stejného zdroje trénováni v bojové taktice, výbušninách, sledování či kontrasledování. „V roce 2014 někteří z bojovníků IS prodělávali pár týdnů výcviku. Strategie se však změnila. Byly zřízeny speciální jednotky. Trénink je delší. Cílem už není zabít co nejvíce lidí, ale spíše podniknout co nejvíce útoků, aby se nepřítel vyčerpal, co se týče peněz i lidských zdrojů. Jde o pravidelnost teroristických útoků,“ citovala zdroj AP. Buňky jsou podle něj navíc trénovány jako do jisté míry autonomní, nezávislé na centru IS v Rakce.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Hala bruselského letiště bezprostředně po výbuchu. Zdroj: AP

Podle švédského bezpečnostního analytika Magnuse Ranstorpa mohlo páteční zadržení Salaha Abdeslama spustit akci, která však byla plánována už dlouho. „Nebyla to odpověď na zadržení. Mohlo to však útok uspíšit.“

Příslušník irácké rozvědky, který podobně jako jeho evropský kolega nebyl jmenován, AP řekl, že lidé, kteří stojí za útoky v Paříži, jsou rozptýleni v Německu, Británii, Itálii, Dánsku i Švédsku. Podle něj nedávno z Turecka přešla nová skupina.

Hlavní otázkou, kterou si nyní podle AP kladou zpravodajské služby, je, kolik trénovaných bojovníků je připraveno k dalším útokům.