IS je podle něj nejbohatší teroristická organizace na světě, která představuje bezprecedentní hrozbu, protože je schopen získat na svou stranu extremistické organizace z Filipín, Uzbekistánu, Pákistánu, Libye a Nigérie. Mezi nejznámější skupiny, které slíbily věrnost Islámskému státu, patří Islámská fronta Uzbekistánu, nigerijská skupina Boko Haram a část pákistánského Tálibánu a sinajská skupina Ansar Bait al-Makdis, která se přejmenovala na Sinajský wijalát a přihlásila se k atentátu na ruský airbus Kogalymavie letící z Šarm aš-Šajchu do Petrohradu.

„Nedávné rozšíření vlivu IS napříč severní Afrikou, Blízkým východem a jižní a jihovýchodní Asií ukazuje rychlost a vážnost hrozby, která zesílila za pouhých 18 měsíců,” uvedl podle agentury AP šéf OSN ve zprávě.

Členské země OSN se musejí připravit na to, že se zvýší počet útoků skupin napojených na IS, jejichž bojovníci budou cestovat do jiných zemí a tam útočit a vytvářet nové teroristické sítě.

Loni podle odhadů získal Islámský stát  bez ohledu na mezinárodní embargo 400 až 500 miliónů dolarů z prodeje ropy a ropných produktů. Z bank na obsazených územích v posledních dvou letech v IrákuSýrii utržili džihádisté další asi miliardu dolarů. Také z vybraných poplatků v nákladní silniční dopravě získává Islámský stát zhruba miliardu dolarů ročně.

Islámský stát má podle Bílého domu nyní v Sýrii a Iráku 19 000 až 25 000 bojovníků. Předchozí odhady z roku 2014 hovořily o 20 000 až 31 500 bojovnících v obou zemích. Mluvčí Bílého domu v pátek klesající počet bojovníků IS zdůvodnil vojenskými úspěchy mezinárodní koalice proti této teroristické organizaci.

Mluvčí se však nezmínil o počtu bojovníků IS v jiných zemích, jako je například Libye. Agentura Reuters v pátek upozornila, že někteří severoafričtí džihádisté, kteří by se jinak vydali do Sýrie, vyslyšeli výzvy vedení Islámského státu, aby zamířili do Libye, kde IS usiluje o rozšíření svého území k pobřeží Středozemního moře.