Proudový bojový letoun dopadl na stany ve vesnici Jamadi v provincii Látakíja u syrské hranice. V té nyní přebývají kočovní Turkmeni. Turkmenské zdroje s odvoláním na svědky oznámily, že piloti se katapultovali a přistáli na padácích.

Turecká televize Habetürk zveřejnila záběry hořícího letounu, který narazil do zalesněného kopce. Neuvedla ale, komu letoun patří.

„Dnes jsme na území Sýrie zřejmě v důsledku palby ze země ztratili letoun Su-24 ruského letectva,” uvedlo ministerstvo obrany pro agenturu RIA Novosti.

„Letoun byl ve výšce 6000 metrů. Osud pilotů se upřesňuje. Podle předběžných údajů se katapultovali,” dodalo ministerstvo. Jeden ze členů posádky padl do rukou syrským Turkmenům, druhého hledají. Podle CNN Türk ale byl zabit.

V místě pádu stroje podle agentury Dogan krouží ruské vrtulníky.

Moskva popírá, že by stroj narušil prostor Turecka

Turecké úřady podle Reuters oznámily, že stroj byl sestřelen, když ignoroval výstražná varování a narušil turecký vzdušný prostor, kde byl pět minut.

To Rusové popírají: „Ministerstvo obrany sdělilo, že celý let probíhal výhradně nad územím Sýrie. Je to potvrzeno prostředky sledování.”

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Turecko uvedlo, že do akce byly sice nasazeny stíhačky F-16, ale suchoj byl sestřelen raketami vypálenými ze země.

K narušení tureckého vzdušného prostoru přitom od 30. září, kdy Rusko zahájilo nálety v Sýrii, došlo už několikrát. Nejzávažnější byl případ z 3. října, kdy ruská stíhačka pronikla nad Turecko u oblasti Yayladagi-Hatay. Vrátila se nad Sýrii, když k ní zamířily turecké stíhačky F-16. Rusko se omluvilo s tím, že šlo o omyl. [celá zpráva]

Později Rusko uvedlo, že na vině nebylo špatné počasí. Pilot podnikl úhybný manévr, když byl zachycen radarem PVO. [celá zpráva]

O několik dní později narušil turecký vzdušný prostor syrský mig a v půlce října byl u turecko-syrských hranic sestřelen bezpilotní letoun ruské výroby. [celá zpráva]