Po vítězném tažení na město Sindžár, ležící na severozápadě Iráku, se džihádisté zmocnili bezpočtu jezídských žen a mladých dívek. Ty byly polonahé shromážděny v hotelu v Mosulu a poté převezeny do syrské Rakky, kde podstoupily zkoušku panenství.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Panny byly poté zavedeny do místnosti se 40 muži,“ popsala dívka pro britský Daily Mail. „Seřadili nás a vybírali si. Myslela jsem, že budu mít štěstí, nebyla jsem tak krásná jako ostatní,“ vzpomíná dívka. Koupil si ji muž, kterému říkali Al-Rusíja, protože byl původem z Čečny. Spolu s ní si vybral i její desetiletou sestru a další dvě dívky.

„Tehdy jsem naposledy viděla svou matku. Nikdy nezapomenu, jak se rozplakala a jak si trhala vlasy,“ řekla dívka. Poté začala hrůza, která měla trvat několik měsíců. Každé ráno přicházel Al-Rusíja, dívky svlékal donaha, očichával je a rozhodoval se, se kterou z nich bude mít sex. Zbývající dívky si rozebrali jeho osobní strážci. Ti měli být ještě horší než Al-Rusíja sám, ten sice dívky bil, ale ne tak moc.

Území ovládané Islámským státem

Území ovládané Islámským státem

FOTO: Reuters

Podle ní nemělo cenu odporovat, jednou tak učinila, a jeden ze strážců jí polil nohu vařící vodou. „Nutili mě recitovat verše z Koránu, když mě znásilňovali, a když jsem odmítla, zbičovali mě. Necítila jsem nic, chtěla jsem to mít už za sebou, chtěla jsem se zabít,“ citoval dívku server. „Nutili nás vařit, uklízet a dělat všechno, co nám řekli. Musely jsme poslouchat jejich rozkazy. Někdy jsme pro ně musely tančit a zpívat,“ vypověděla. Po čase dívka zjistila, že je těhotná.

Po devíti měsících utrpení se zajatkyním naskytla příležitost k útěku. V dubnu byl Al-Rusíja i se svými muži u Sindžáru zabit kurdskými bojovníky. „Pak jsme utekly,“ vypověděla dívka.

Některé dívky se podle ní vrátily k IS, protože se bály. Jedné z dívek, která utekla a pak byla znovu chycena, totiž extremisté uřezali nohy. Jí samotné se však podařilo dostat se zpět k jezídům. Ani tam však nemá klid. Její komunita je velmi patriarchální a tradičně uzavřená a dívky, které uprchly ze zajetí džihádistů, jsou považovány za nečisté. Její strýc už vyhrožoval, že ji zabije, pokud byla extremisty zneužita. Nyní se připravuje na potrat.

Příběh 17leté jezídky zprostředkovala 23letá švédská humanitární pracovnice Delal Sindyová, která pobývá mezi Kurdy od října loňského roku.