Dívenka prý byla zajata s dalšími členkami jezídské komunity a zařazena k sexuálním otrokyním. Znásilnilo ji údajně deset členů IS. Jedna kurdská humanitární organizace jí pomohla dostat se z Iráku a podle listu The Toronto Star je nyní v péči lékařů v Německu.

Kanadský člen zmíněné humanitární organizace po návratu z Iráku sdělil, že je dívka po mentální i fyzické stránce v šoku a zdravotníci mají strach, že nepřežije. „Je tak mladá, že porod nemusí přežít, i kdyby byl proveden císařským řezem,“ řekl zdroj kanadského listu.

Dívka prý byla „dána k dispozici“ předním bojovníkům IS, z nichž někteří se připravovali na sebevražedné útoky.

Slibují ženy do 35 let

Příslušníci IS loni zajali stovky jezídů a minulý týden propustili skupinu více než 200 z nich. Spekulovalo se, že jde o následek tlaku, který na IS vytvářejí nálety koaličních letadel. Citovaný humanitární pracovník ale tvrdí, že na svobodu se dostaly hlavně zneužité dívky a ženy. V komunitě jezídů je čeká těžký osud žen, které ztratily panenství před uzavřením sňatku. „Tím, že je poslali zpět, poskvrnili celou komunitu,“ sdělil zdroj. Ve skupině propuštěných bylo 40 dětí.

„Rok 2014 byl rokem znepokojivých zpráv o znásilňování, vynucených sňatcích a sexuálním otroctví. Pachateli jsou extremisté v Sýrii, Iráku, Nigérii, Somálsku a Mali,“ napsala OSN ve své zprávě o řádění islamistů. Sexuální násilí je podle zprávy součástí taktiky IS a cílem je „vytvořit atmosféru strachu, pronásledovat etnické a náboženské menšiny a zastrašit občany, kteří nesouhlasí s ideologií IS“.

Zpráva uvádí konkrétní případy a sliby náborčích, kteří slibují novým členům IS ženy ve věku do 35 let. Na území chalífátu, který IS vyhlásil loni v severní Sýrii a v Iráku, prý členové Islámského státu zotročili na 1500 žen a dívek.