V jedné z vládních budov v dříve miliónovém Mosulu se v závěru loňského roku sešla hrstka vybraných podnikatelů, aby se utkala v soutěži o zakázku na vybudování opevnění města. Tu zadali nový vládce města - Islámský stát.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Podle vypsaného tendru Islámského státu má být okolo Mosulu vyhlouben příkop dva metry hluboký a dva metry široký,” řekl zdroj blízký tendru. Vítězná firma dostane podle něj v přepočtu 4000 dolarů (asi 100 tisíc korun) za každý metr příkopu. Není ale jasné, zda je v ceně i vybudování betonových valů.

Kurdští pešmergové u Mosulu

Kurdští pešmergové u Mosulu

FOTO: Reuters

Kromě plánu na vybudování příkopu zazdili radikálové západní vstup do města a vyhodili do vzduchu most, který by mohli využít kurdští bojovníci k útokům na Mosul. „Budou o Mosul bojovat do poslední kapky krve. Znamená pro ně jejich existenci. Ztratit Mosul znamená pro Islámský stát v Iráku konečnou porážku,” řekl penzionovaný armádní generál žijící v Mosulu.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Zpráva o tendru se objevila poté, co se v polovině ledna kurdským silám podařilo k městu postoupit a dobýt 480 kilometrů čtverečních území.

Generál Lloyd Austin, který stojí v čele amerického velitelství CENTCOM a spadají pod něho operace na Blízkém východě, uvedl, že kurdské jednotky a nově vycvičené irácké síly budou připraveny zahájit ofenzívu na jaře nebo v létě: „Kdybychom dělali věci sami, nebo na zemi s dalšími spojenci, šlo by to rychleji, ale Iráčané to musejí udělat sami.“

Kurdští bojovníci u aut označených vlajkou, aby na ně neútočila koaliční letadla.

Kurdští bojovníci u aut označených vlajkou, aby na ně neútočila koaliční letadla.

FOTO: Vivian Salama, ČTK/AP

Bagdád platí úředníky

Islamisté donutili státní zaměstnance, kteří neutekli, pracovat pro jejich vládní úřady, což se týká místní správy, energetiky, školství, náboženství a zdravotnictví.
Bagdád každý měsíc vyčlení nejméně 130 miliónů dolarů na platy mosulských vládních úředníků, ať už zůstali ve městě, nebo uprchli. Peníze vyzvednou úředníci v Kirkúku, který drží Kurdové, a dopraví je do Mosulu. Výplaty podle Bagdádu připomenou lidem, že na ně národní vláda nezapomněla. Není jasné, kolik peněz se k zaměstnancům zůstávajícím v Mosulu dostane, ale hotovost drží město nad vodou, i když je otázka, zda peníze nezískává hlavně Islámský stát.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V Mosulu zničili hrobku biblického Jonáše

Jídlo je snadno dostupné. Maso, zelenina, chleba a ovoce stojí stejně jako předtím a některé ceny jsou nižší než v metropoli. Vysoké jsou ale ceny benzinu a elektřina z generátorů jde jen šest hodin denně. Pitnou vodu dovážejí cisterny. Kvůli náletům je ztížená doprava ropy ze Sýrie.

Islámský stát vybírá poplatky od obyvatel každodenně. Řezník musí zaplatit v přepočtu čtyři dolary za vstup na jatka, majitelé obchodů sídlících v budovách zabavených islamisty jim nyní musí platit nájem.

Peníze z ukradených památek

Peníze získává Islámský stát také prodejem památek a věcí z vyrabovaných a zničených kostelů i domů vyhnaných křesťanů. Jsou mezi nimi i obrazy nebo knihy z mosúlské ústřední knihovny, i když z té byla řada neislámských textů spálena včetně cenných středověkých manuskriptů. Část jich radikálové odvezli v chladírenských vozech do Sýrie. V knihovně byly i památky z doby 5000 let před Kristem. Jejich řádění asi nejvíce odnesla sunnitská knihovna a latinská knihovna dominikánů. Mnoho památek získali, když zničili chrámy a pohřebiště včetně hrobky proroka Juníse, biblického to Jonáše.

Hřib kouře mešitou zničenou sunnitskými radikály v Mosulu

Hřib kouře nad mešitou zničenou sunnitskými radikály v Mosulu

FOTO: Reuters

Prodej památek vynáší radikálům těžké milióny, kontrolují na 4500 archeologických lokalit. V Nabuku se zmocnili 8000 let starých památek za 36 miliónů dolarů. Gangy mohou vykrádat tato místa, ale musejí čtvrtinu až polovinu zisku odvádět státu, uvedl web breitbart.