Organizace IS obsadila část severní SýrieIráku, ohrožuje tamní minority a nutí je přestoupit na sunnitský islám. Šíitský Írán má ve většinově šíitském Iráku značný vliv.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Francie tento týden oznámila, že chce svolat mezinárodní konferenci o sjednocení boje proti IS. Do tažení proti této nebezpečné skupině by podle Paříže měly být zapojeny také blízkovýchodní země včetně Íránu.

IS proti všem

Hrozbu ze strany IS vnímá na Blízkém východě více stran, které jsou samy znepřátelené. Potenciální společný nepřítel tak dává prostor k úvahám o vzniku paradoxních a nečekaných spojenectví. Vedle Západu totiž označuje IS za hrozbu a také za nepřítele islámu například nejvyšší duchovní ortodoxní sunnitské Saúdské Arábie. [celá zpráva]

Proti sunnitským radikálům ale bojují i jednotky věrné syrskému prezidentovi Bašaru Asadovi a podle některých zpráv se po jejich bok v Sýrii zapojuje i libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Na druhé straně nabídl už v červnu Izrael pomoc Jordánsku při potlačení případného postupu IS na území království, s nímž má uzavřenou mírovou smlouvu.

Něco za něco

"Přistoupíme-li na to, že nějak zasáhneme v Iráku, musí něco dát i protistrana (zapojená do rozhovorů o jaderném programu). Zatím není jasné, co bychom měli v Iráku učinit, ani to, co by měla poskytnout protistrana," sdělil Zaríf.

O íránském jaderném programu vyjednává šestice států - USA, Rusko, Francie, Británie, ČínaNěmecko. Loni se po mnoha letech podařilo pokročit a Írán za dílčí ústupky v programu získal dočasnou úlevu od mezinárodních sankcí. O definitivní dohodě se bude znovu jednat v září.

Zaríf se domnívá, že skupina vyjednávajících zemí by měla v Radě bezpečnosti OSN prosadit rezoluci o zrušení všech protiíránských sankcí.

Humanitární pomoc Kurdistánu

Francie dnes vypravila do iráckého Irbílu letadlo s humanitární pomocí pro Iráčany prchající před boji na severu země. Je v něm 21 tun základních potravin, stany a pokrývky, léky a kuchyňské náčiní. Humanitární lety začaly před deseti dny a do Iráku se díky tomu podařilo dostat už 58 tun humanitární pomoci.

Do iráckého Kurdistánu, jehož je Irbíl střediskem, se uchýlilo na 600 000 uprchlíků, mezi nimiž je mnoho křesťanů a jezídů. Boje v Iráku začaly v červnu a OSN odhaduje, že na útěku je 1,2 miliónu občanů Iráku.