Případná akce mezinárodního společenství, která by v Iráku zastavila radikály z Islámského státu, by byla oprávněná, neměla by ale být dílem jedné země, nýbrž společným úsilím mezinárodního společenství, prohlásil papež.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V takových případech nespravedlivé agrese mohu jen říci, že je legitimní útočníka zastavit,” řekl František novinářům v komentáři k americkým náletům na pozice islamistů v Iráku.

Neříkám válčete. Říkám zastavte

Dodal ale, že toto jeho prohlášení neznamená souhlas s bombardováním či válkou.

„Zdůrazňuji slovo 'zastavit'. Neříkám 'bombardujte' nebo 'válčete', ale 'zastavte'. To, jak má být (útočník) zastaven, se musí vyhodnotit. Zastavení nespravedlivého útočníka je oprávněné,” řekl papež.

Doplnil, že jedna jediná země nemůže rozhodnout, jak agresora zastavit, tohoto úkolu by se podle něj mohla ujmout OSN.

Do Iráku raději nejel

František také řekl, že uvažoval o návštěvě Iráku, ale kvůli nynější krizi se tak nestalo. „V tuto chvíli by to nebyla ta nejlepší věc, ale chtěl bych tak učinit,” prohlásil.

Organizace Islámský stát dobyla na západě Iráku rozsáhlá území, ovládá také část Sýrie. Před islamisty jsou na útěku údajně statisíce lidí.