Policejní plukovník řekl AFP: „Celý Tikrít je v rukou radikálů.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Informaci potvrzují i bezpečnostní zdroje televize al-Džazíra. Podle nich ozbrojenci kolem Tikrítu vybudovali kontrolní stanoviště. Jeden z policejních velitelů potvrdil, že na město útočí bojovníci Islámského státu v Iráku a v Levantě. Ti v úterý dobyli Mosul, odkud uteklo 500 000 lidí. [celá zpráva]

Podle generála útočníci v Tikrítu obsadili věznici a pustili za svobodu 300 lidí.

Tikrít leží mezi Mosulem a Bagdádem a je považovaný za jedno ze strategicky klíčových měst v oblasti. Je správním střediskem governorátu Saláhaddín, ve městě sídlí také jeho guvernér. Ten je podle informací agentury AP pohřešován. Z dostupných informací ale není jasné, zda byl zadržen, nebo se mu podařilo uprchnout

Postup na Sámarru

Po dobytí Tikrítu propukly boje také v Sámaře, která je ještě blíž irácké metropoli. Střety propukly na severu tohoto města ležícího na Tigridu, uvedl International Business Time. Je to poslední velké město před branami Bagdádu.

Sámarru se bojovníci ISIL pokusili dobýt už minulý týden, když obsadili městský úřad a dvě největší mešity jen kousek od posvátných míst šíitského islámu. Tehdy je ale bezpečnostní síly dokázaly odrazit. [celá zpráva]

Města, která ovládá nebo kde působí Islámský stát v Iráku a v Levantě

Města, která ovládá nebo kde působí Islámský stát v Iráku a v Levantě

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Boje pokračují také v Bajdží ležícím 30 km severně od Tirkítu, kde stojí největší irácká rafinérie. Podle některých zpráv ji radikálové ještě neovládli, jak se dříve uvádělo.

„Přišli jsme zemřít nebo ovládnout Bajdží,” takže vám radíme, abyste požádali své syny u policie a v armádě, aby složili zbraně,” uvedli útočníci.

Při postupu se zmocnili několika skladů zbraní, kde byla i americká technika.

ČTĚTE TAKÉ
Irák se musí spojit proti teroristům, vyzývá Írán k boji proti terorismu
Džihádisté v Iráku nekompromisně postupují, z Mosulu uprchlo půl miliónu lidí

Bojovníci džihádu postupují i do provincie Kirkúk.

Kontrolní stanoviště v Tikrítu, které opustili příslušníci bezpečnostních sil

Kontrolní stanoviště v Tikrítu, které opustili příslušníci bezpečnostních sil

FOTO: Reuters

K letošním úspěchům, které začaly na přelomu prosince a ledna ovládnutím Ramádí a Fallúdže, přispělo napětí mezi většinovými šíity a sunnity. Ti po pádu Husajna ztratili pozice a stěžují si na útlak ze strany většinově šíitské vlády premiéra Málikího.

Radikálové se také soustředí na dobývání symbolických měst, jako je právě Tikrít, kde se narodil Saddám Husajn nebo Fallúdža, kde proběhly velké útoky proti Američanům po okupaci Iráku. Za první války v Iráku to bylo město s největším počtem obětí.

Atentát v Bagdádu

Nejméně 21 lidí zabil ve středu v Bagdádu sebevražedný atentátník, který se odpálil v šíitské čtvrti Sadr. Dalších 45 osob bylo zraněno.

Útočník trhavinu odpálil ve stanu plném lidí.