Zatímco Zavahrí se deset skrývá na afghánsko-pákistánském pomezí a členy své organizace oslovuje prostřednictvím videa, Bagdádí zmobilizoval několik tisíc bojovníků a v Sýrii a v Iráku obsazuje města.

Richard Barrett z britské tajné služby MI6 je přesvědčen, že lidé, kteří touží po akci, půjdou za Bagdádím, ne za Zavahrím, uvedl britský The Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ
Islámští radikálové dobyli Saddámovo rodné město

Bagdádí vyšel ze stínu Al-Káidy, když loni odepřel poslušnost Zavahrímu. Odmítl se stáhnout ze Sýrie a přenechat ji odnoži Al-Káidy frontě An-Nusra. Bagdádího muži v Sýrii zůstali a bojují tam nejen proti režimu v Damašku, ale také proti An-Nusře. Jejich cílem je ustavit chalífát na území východní Sýrie a západního Iráku.

O vůdci ISIL se toho moc neví. Narodil se zřejmě roku 1971. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií.

Syrský „Duch”

Po americké invazi do Iráku se připojil k rebelům, kteří tam začali působit po svržení Saddáma Husajna v roce 2003. Roky 2005 až 2007 prožil ve věznici v americkém táboře Bucca a odtud také pocházejí dvě jeho známé fotografie.

Jeho podoba je tajemstvím i pro ty, kdo s ním sympatizují. Členové šíitského Hizballáhu, který bojuje stejně jako ISIL v Sýrii, mu říkají Duch. Bagdádí má na tváři roušku, i když hovoří se svými nejbližšími spolupracovníky, a na stoupence se obrací nikoli z veřejného místa, ale přes internet. Je považován za schopného velitele i stratéga.

Od roku 2010 vede Islámský stát v Iráku, který se loni přejmenoval na Islámský stát v Iráku a v Levantě.