S prohlubující se občanskou válkou, která postupně zasáhla celou zemi, vzrůstají pochyby, co se stalo se syrskými zásobami uranové rudy a neobohaceného uranu.

Sýrie se s pomocí Severní Koreje pokusila postavit jaderný reaktor na východě země. Ten byl zničen v roce 2007 při náletu izraelských letadel. Účel reaktoru není znám, ale spekuluje se, že pro jeho provoz bylo potřeba na 50 tun uranu.

Stopy uranu v Sýrii

Při inspekci Mezinárodní agentury pro atomovou energii v květnu 2008 byly poblíž trosek reaktoru nalezeny stopy po uranu, ale ne jeho zásoby, což naznačuje, že mohly být převezeny. Otázkou je ale kam.

Obavy panují zejména z toho, že blízkým spojencem Sýrie je Írán, který už zvládl technologii obohacování uranu a může potřebovat další materiál. Ten by mohl být do Íránu přepraven vzduchem.

Satelitní záběry z konce roku 2012, které zachycovaly zařízení pro úpravu uranu u Damašku, ukazovaly, že na místě jsou vojáci a aktuálně se zařízení čistí. To by mohlo znamenat, že by tam uran mohl být uložen, napsal list Jerusalem Post .